Нидерландия губи привлекателността си за големия бизнес

0
184
Амстердам
Снимка: Pixabay

Нидерландия отдавна е добре позната като притегателна база за мултинационалните компании. Сега обаче, както изглежда, редица компании се стремят да я напуснат, пише „Politico“.

Гигантът, произвеждащ микрочипове, ASML – най-високо оценената технологична компания в Европа със стойност 360 млрд. евро, предизвика безпокойство, като в началото на март отправи предупреждение към политиците в Хага, че вероятно ще потърси по-подходящо място зад граница, за да си осигури пространството, инженерните умения и политическата подкрепа, от които се нуждае, за да се разрасне още.

Правителството на напускащия министър-председател Марк Рюте разтълкува правилно посланието, като миналия месец обяви нова схема за финансова подкрепа на стойност 2,5 млрд. евро, предназначена за технологичния регион, в който са базирани ASML и нейните дъщерни дружества. Въпреки това, може да се окаже, че този ход е недостатъчен и ненавременен.

„Вероятно ще имаме дясно правителство, но не и такова, което да насърчава развитието на бизнеса“, коментира пред Рем Кортевег, старши изследовател в нидерландския мозъчен тръст „Clingendael“.

Вълната от частични премествания на дейността на някои компании, както и предупрежденията за бъдещи такива, заплашват да засегнат негативно страната точно в разгара на политическа буря. Хага се подготвя за управление в десния политически спектър, след като крайнодясната „Партия на свободата“ на Герт Вилдерс спечели парламентарните избори през ноември миналата година.

„Нидерландия е може би най-отворената икономика в Европа и дори в света, но ние се сблъскваме с ограниченията на растежа“, твърди Кортевег.

Едно потенциално правителство на Вилдерс би означавало дълбока промяна по въпроси като данъчното облагане и имиграцията, където компаниите се нуждаят от предвидимост, за да планират, инвестират, наемат служители и да се развиват в дългосрочен план. Други страни като Франция и Германия очевидно се грижат по-добре за тези „странични условия“, предупреди в началото на март главният изпълнителен директор на ASML Питър Венинк.

Ако компанията ASML действително предприеме крайни действия за преместване на дейността си, това би могло да сложи точка на дългогодишната отворена и активна търговия, която е донесла на страната безпрецедентен просперитет. Гигантът е има изключително корпоративно влияние в редица други страни в Европа и дори в Азия, като се счита за първата мултинационална компания. Този пример е поставил началото на утвърдена стратегия, при която компаниите се установяват в отворената икономика, тъй като страната развива стратегическото си местоположение като входно пристанище на Европа.

Тактики за натиск

Компанията Unilever, известна с потребителските марки Dove, Hellmann’s и Knorr, е създадена през 30-те години на миналия век чрез сливането на нидерланска компания за маргарин и британски производител на сапун. Петролната компания Shell е подобна структура, създадена през 1907 г. от обединението на нидерлански и британски конкуренти. Тези двойни англо-нидерлански структури дълго време бяха от полза за икономиката Нидерландия, тъй като се радваха на стабилни печалби. Напоследък обаче те също оказват натиск върху управляващите с идеята да получават повече подкрепа от държавата, като много от собствениците на тези компании заявиха, че обмислят да променят корпоративната си структура и да разположат централите си в чужбина.

През ноември 2020 г. Unilever прехвърли операциите си към една-единствена компания майка, регистрирана в Обединеното кралство. През 2021 г. Shell също премести седалището си от Нидерландия в Обединеното кралство. Тези стъпки доведоха до разпалени дискусии, посветени на това как да бъдат успокоени тези компании, макар че вече са преместили част от дейността си.

Мотивите на ASML се различават от тези на Unilever или Shell, тъй като не са свързани с това къде са били регистрирани първоначално компаниите. Опасенията им са свързани с нещо по-значимо от икономическа гледна точка, а именно реалните инвестиционни планове. Според прогнозите на консултантската компания McKinsey до 2030 г. световната индустрия за производство на чипове ще се удвои почти двойно, а приходите ще надхвърлят 1 трилион долара. Като уникален доставчик за тази индустрия, няма съмнение, че ASML също ще се разрасне още. Един от въпросите, които предизвикаха недоволството на ASML, беше поправката в закона от октомври миналата година, внесена от ключовия законодател Питер Омцигт, за ограничаване на 30-процентното данъчно облекчение за емигранти. Омцигт е ключов фактор в текущите преговори за ново национално правителство на Нидерландия, а неговата стартираща политическа партия „Нов социален договор“ може да изиграя съществена роля за съставяне на следващата коалиция или да я развали. Това намалява шансовете на ASML да се възползва от изгодно данъчно облекчение. Освен въздействието върху работната сила на компанията в Нидерландия (около 40 % от нея не са от нидерландски произход), Веннинк твърди, че не е доволен от факта, че подобни мерки се приемат набързо – „за 24 часа“ и „недостатъчно обмислено“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments