Съвсем скоро УМБАЛ-Бургас ще се сдобие с нова ангиографска зала, в която ще се извършва инвазивна диагностика и лечение на сърдечно-съдови заболявания. Болницата направи мащабен ремонт, за да подготви помещенията за разполагане на апаратурата. Той е към края си и монтажът на апаратите започна.
Новата зала се намира на четвъртия етаж в терапевтичния корпус, в Отделението по кардиология. Досега кардиолозите използваха ангиографска зала на първия етаж. След края на ремонта ще приключи ежедневното местене на пациентите от и до четвъртия етаж, което ще осигури по-добър комфорт както за тях, така и за персонала, информира д-р Светослав Гогов, инвазивен кардиолог и началник на Отделението по кардиология.
С целево финансиране от Министерството на здравеопазването е закупена съвременна високоспециализирана система за придобиване, обработка и съхранение на интервенционални образи, популярна още като „С-рамо“. Системата включва мобилен рентгенов апарат от най-висок клас, подвижна маса за пациента и командна зала с необходимата компютърна конфигурация.
Към момента това е най-новият ангиографски апарат в Бургас и региона, от реномиран японски производител. С подобна апаратура са оборудвани залите във водещите кардиологични клиники в Европа и света. Тя ще се използва за инвазивна диагностика и за различни интервенции за лечение на съдовете – стентирания, катетризации, поставяне на пейсмейкъри.
Апаратурата съчетава последните виждания за бъдещето на инвазивната кардиология в помощ на най-добрите и съвременни методи за лечение на заболявания като исхемична болест на сърцето, клапни заболявания, периферна артериална болест /вкл. каротидни, бъбречни артерии и др./. Благодарение на ясния образ кардиолозите могат да вземат решения в реално време, да прилагат иновативни подходи и щадящи пациента подходи. Едно от най-големите предимства на апарата са по-ниските дози на облъчване на пациента, които могат да се проследяват включително в реално време.
Досегашната ангиографска зала вече ще бъде използвана само от Клиниката по съдова хирургия. Двете отделения съвместяваха графика си, което водеше до сложно планиране, изчакване и стресови ситуации, особени при спешни случаи.
56 лекарства за сърдечно-съдови заболявания стават безплатни, а над 300 – с намалено доплащане