Лидерът на Шотландия води преговори с голям залог – да запази поста си след разпадането на коалицията

0
54
Министър-председателят на Шотландия Хъмза Юсаф.
Министър-председателят на Шотландия Хъмза Юсаф. Снимка: Фейсбук

Лидерът на Шотландия е изправен пред седмица на преговори с голям залог, за да спаси работата си и да даде нов тласък на движението за независимост на страната, след като провали коалицията си със Зелената партия, отказвайки се от целта за борба с изменението на климата, предава „Асошиейтед прес“.

Първият министър Хъмза Юсаф, чиято Шотландска национална партия е отслабена от скандал с финансирането на предизборната кампания и разногласия по отношение на правата на транссексуалните, може да се наложи да предложи отстъпки на отцепническа националистическа партия, която има само едно място в шотландския парламент, ако иска да предотврати предсрочни избори. Кулминацията на сътресенията ще настъпи по-късно тази седмица, когато шотландските депутати ще гласуват предложения за вот на недоверие към Юсаф и неговото правителство. Разпaданетo започна, когато той се отказа от целта за намаляване на въглеродните емисии със 75% до 2030 г., след което прекрати коалиционното споразумение със Зелените и безцеремонно изхвърли двамата представители на партията от кабинета си.

„Нараненото его и преди е унищожавало държави, така че не е съвсем изненадващо, че в момента води до бъркотията, в която се намираме“, заяви пред „Асошиейтед прес“ Мъри Питток, експерт по шотландския национализъм в Университета в Глазгоу. Той допълни:

„А не можеш да нараниш егото на хората повече от това да ги изхвърлиш направо от министерския пост без предупреждение, а с тях и цялата им партия.“

Неуспехът в Шотландия се прибавя към трескавия политически климат в Обединеното кралство, където опасенията за имиграцията, здравеопазването и държавните разходи подкопават подкрепата за управляващата Консервативна партия.

Торите и основната опозиционна Лейбъристка партия предложиха вот на недоверие към Юсаф и неговото правителство, като се стремят да отслабят SNP преди парламентарните избори в Обединеното кралство, които се очаква да се проведат по-късно тази година. В четвъртък в Англия и Уелс ще се проведат местни избори, които се разглеждат като барометър за подкрепата на правителството. В стремежа си да спаси правителството си Юсаф е изпратил писмо до всички партийни лидери с молба за отделни срещи, на които да обсъдят опасенията си. Той е изразил надеждата си за конструктивен дух по време на разговорите.

Стегнатата изборна математика в Шотландия обаче показва, че съдбата на Юсаф зависи от новопоявилата се партия „Алба“, която има само едно място в шотландския парламент. SNP има 63 от 128-те депутати с право на глас, което оставя на Юсаф един глас по-малко от необходимото, за да постигне победа.

Основана през 2021 г. от бившия лидер на SNP и първи министър Алекс Салмънд, „Алба“ вижда себе си като истинския глас на шотландската независимост. Единственият член на шотландския парламент от „Алба“ е Аш Реган, който се противопостави на Юсаф на последните избори за лидер на SNP, преди да премине в „Алба“. Като цена за подкрепата си за правителството, „Алба“ изисква от Юсаф да постави независимостта на първо място в програмата си, да се отдалечи от разединяващата „политика на идентичността“ и да се съсредоточи върху въпроси като работните места, образованието и инвестициите в шотландската промишленост.

В неделя Салмънд заяви, че се надява на „положителен резултат“ от разговорите, но лидерите на „Алба“ ще се срещнат, за да се подготвят за избори, в случай че нещата не се получат. Пред “BBC” той обясни:

„Очевидно е, че трябва да се подготвим, че нещата няма да се получат, като в този случай може да има избори в Шотландия.“

Централната роля на „Алба“ в кризата е символ на безпорядъка, с който се сблъсква движението за независимост на Шотландия десетилетие след като гласоподавателите отхвърлиха плана на SNP (Шотландската народна партия) за скъсване на връзките с Обединеното кралство.

Юсаф стана лидер на SNP и първи министър на Шотландия през март 2023 г., след като бившият лидер Никола Стърджън се оттегли, позовавайки се на пораженията, които са ѝ нанесли повече от осемте години на поста. Оставката на Стърджън дойде на фона на полицейско разследване по обвинения, че партията е злоупотребила с пари, дарени за финансиране на втори референдум за независимост. Стърджън беше разпитана и освободена, без да ѝ бъдат повдигнати обвинения през юни миналата година. Съпругът ѝ, бившият ковчежник на SNP Питър Мърел, беше обвинен в присвояване на средства по-рано този месец. И двамата отричат да са извършили каквото и да било нарушение по случая.

Подкрепата за SNP също намаля, след като партията подкрепи законодателство, което улеснява хората да променят пола си, и въведе закон за престъпленията от омраза, който превърна транссексуалната идентичност в защитена характеристика, въпреки че същата защита не беше предоставена на всички жени. Тогава дойде решението на Юсаф да отмени целта за 2030 г. за намаляване на парниковите газове. Въпреки че каза, че Шотландия ще постигне целта си за нулеви нетни въглеродни емисии до 2045 г., решението предизвика напрежение с неговите коалиционни партньори. Партията на зелените първоначално подкрепи промяната, но партийните лидери казаха, че ще анкетират по-широкото членство и ще обърнат курса, ако е необходимо.

Миналия четвъртък Юсуф реши внезапно да прекрати коалицията.

Лейбъристите са най-големият бенефициент от разногласията в SNP, тъй като и двете партии подкрепят левите политики по въпроси като правата на работниците и държавните разходи. Това има огромни последици за тазгодишните общи избори, тъй като лейбъристите се опитват да изтръгнат контрола върху парламента на Обединеното кралство от консерваторите.

Лейбъристките гласове в Шотландия спаднаха до 18,6% на общите избори през 2019 г. от 45,6% през 1997 г. През същия период подкрепата за SNP скочи до 45% от 22,1%. Лейбъристите в момента имат само един член на парламента от Шотландия, в сравнение с 43 за SNP. Питток изтъкна:

„Предсрочни избори в Шотландия биха могли да помогнат на лейбъристите да натрупат инерция за кампанията си за общи избори в Обединеното кралство.“

Той подчерта:

„Другата страна на голямата картина е, че прагматизмът е наистина важен в политиката. Популизъм, сигнализиране за добродетели, идеология, идеологически мотивирано законодателство – всички тези неща имат реална цена и Шотландия в момента я плаща.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments