Заместник-министър Самандов представи приоритетите в ядрената енергетика по време на семинар

0
73
Семинар
Семинар. Снимка: Министерство на енергетиката

За енергийното министерство е чест да се включи в работата на този високотехнологичен семинар, събиращ водещи учени и експерти от сферата на ядрената енергетика. Разработването и интегрирането на малки модулни реактори е от ключово значение за осъществяването на зеления преход, гарантирайки физическа и финансова сигурност на електроенергийната система. С тези думи заместник-министърът на енергетиката Георги Самандов приветства участниците в американско-българската работна среща „Основна инфраструктура за отговорно използване на технологията за малки модулни реактори“ /програма FIRST/, която се провежда в София.

При откриването на форума зам.-министър Самандов представи значението и водещите насоки в развитието на българската ядрена енергетика. Тя е съществен фактор при формирането на националния енергиен микс и има важна роля за декарбонизацията на сектора в контекста на Зелената сделка на ЕС, плана REPowerEU и политиката за производство на надеждна енергия на достъпни и предвидими цени за потребителите. Ядрената енергия осигурява около 40% от брутното производство на електроенергия в страната, посочи Георги Самандов.

Между основните приоритети на българската ядрена програма той очерта предстоящото строителство на 7-и и 8-и блокове на АЕЦ „Козлодуй“ по технологията АР 1000, максималното удължаване срока на експлоатация на нейните 5-и и 6-и блокове, изграждането на национално хранилище за радиоактивни отпадъци, което е пред финализиране, и др.

Самандов припомни, че е сключен 10-годишен договор с „Уестингхаус“ за доставка на свежо ядрено гориво за 5-и блок на АЕЦ през декември 2022 г. и първата вече стана факт през април настоящата година. АЕЦ „Козлодуй“ сключи договор и с „Фраматом“ за доставка на свежо ядрено гориво за 6-и блок през март миналата година.

В рамките на форума бяха коментирани различни технологични варианти за бъдещото развитие на ядрената енергетика. Мястото на малките модулни реактори се очертава сред тях като допълваща технология към съществуващите големи. Анализират се възможностите за прилагането на тези мощности у нас с цел осигуряване по-висока гъвкавост и сигурност на енергийната система. Български компании вече проявяват интерес към такива съоръжения и за партньорство с авторитетни чуждестранни производители, стана ясно на семинара.

Удовлетворени ли сме от работата и заплащането си? И буди ли притеснение ИИ в работещите?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments