Откриха Сигурната зона за непридружени деца бежанци в Харманли

1
121
Откриване
Откриване. Снимка: МВР

Днес беше открита „Сигурна зона за непридружени деца бежанци“ в Регистрационно-приемателния център в град Харманли. На събитието присъстваха вицепрезидентът Илияна Йотова и вътрешният министър Калин Стоянов.

Сигурната зона в Харманли е създадена съвместно с Държавната агенция за бежанците, УНИЦЕФ България и Международната организация по миграция /МОМ/ България, с подкрепата на Държавния департамент по миграция /SEM/ на Швейцария. Йотова изтъкна активната дейност на Държавната агенция за бежанците.

„В грижата за бежанците създадохте стандарти, които са пример в целия Европейски съюз“, заяви тя.

От своя страна директорът й Мариана Тошева благодари на вицепрезидента за доброто сътрудничество.

„Присъствието на всички български институции днес показва, че България не бяга от своята отговорност, заедно решаваме проблемите“, посочи Йотова и подчерта, че страната ни е сред първите с най-голям брой непридружени деца бежанци.

Вицепрезидентът заяви, че необходимото законодателство е налице, но често практиката се сблъсква със закона и има доста проблеми за решаване – от идентифицирането на влезлите незаконно в страната деца през намирането на настойници до интеграцията им.

Йотова изрази своите резерви към окончателно приетия наскоро Пакт за миграцията и убежището: „10 години костваше на европейските институции да изготвят това законодателство. Опасявам се, че основната тежест отново ще падне върху държавите от външните граници на ЕС, каквато е България. Принципът на солидарност и релокация няма да проработи и съм убедена, че немалко държави ще предпочетат да платят сума в европейския бюджет, вместо да приемат мигранти.“

Вицепрезидентът посочи, че през следващите 2 години пред България предстои много работа, тъй като не се очаква миграционният поток да стихне предвид военните конфликти по света.

„Днес казваме на децата бежанци, че не са сами, могат да разчитат на нашата протегната ръка, могат да оставят назад ужасите, които са преживели. Обещаваме им сигурност и бъдеще и ги подкрепяме да мечтаят – няма нищо по-страшно на този свят от деца, които не знаят за какво да мечтаят, защото са виждали само войни и разрушения“, подчерта Илияна Йотова и благодари на медиите, че отразяват човешкото лице на войната, защото „бежанците не са бройки в таблици, а живи хора със своята съдба“.

Същевременно вътрешният министър Стоянов заяви: „От началото на миграционния натиск към страната ни през далечната 2013 г. до днес всички извървяхме дълъг и труден път, но неизменно следвахме целта си – да изградим нужния капацитет и като европейска държава да изпълним отговорностите си към тази целева група деца. Важна стъпка в тази посока беше развитието на националната правна рамка за непридружените деца чужденци, която беше липсваща основа за надграждане на националната ни система, определяне на отговорностите на всички участници в процеса на обгрижването им и взаимодействия между различните институции. С поредица от промени в основните нормативни актове бяха създадени нужните гаранции за защита на основните права на непридружените деца чужденци. Паралелно с това стартира изграждането на административния капацитет на институциите за работа на отговорните служители с тази специфична целева група деца. МВР целенасочено започна специализирана подготовка на полицейските служители, които влизат в първи досег с тези деца към момента на установяването им и идентифицирането им като непридружени. Основна част от обученията бяха реализирани с ценното сътрудничество на представителствата на агенциите на ООН в България.“

Към днешна дата идентифицирането на непридружени малолетни и непълнолетни лица, задържани при опит да преминат нелегално границата ни, е приоритет за всички институции, които осъществяват първоначален прием, посочи той. Според него единствено по този начин може да бъдат осигурени защита и адекватни грижи на тези деца.

В приветствието си Кристина де Бройн, ръководител на УНИЦЕФ в България, оцени високо и благодари на вътрешния министър и неговия екип за съвместната работа и задълбочаващото се сътрудничество в името на закрилата и сигурността на децата.

Изготвя се 10-годишна прогноза за развитието на пазара на труда. Ще се картографират уменията и нагласите за развитие на работещите в ТЕЦ-овете и мините

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Елена
Елена
6 месеци по-рано

марианка мазната коса реже ленти,а митенцето трафикантчето се крие в публиката.смях.и двамата се правят на много загрижени за бежанците а в същото време им взимат пари за статути и тормозят служителите си.отивате си и го знаете.