Спадът на пазара на недвижими имоти в Германия се задълбочава

0
132
Недвижими имоти
Снимка: Wikimedia Commons

Напоследък международните инвеститори избягват сделките с недвижими имоти в Германия, тъй като се отдръпват от пазара, който е в най-тежката си криза от поколение насам, съобщи “Reuters”. Икономисти предупреждават, че това може да доведе до задълбочаване на негативните последици върху най-голямата европейска икономика.

По данни на компанията BNP Paribas Real Estate през първото тримесечие чуждестранните купувачи са извършили 35% от покупките на търговски имоти в страната. Това е по-малко, отколкото през която и да е година от 2013 г. насам, и се случва на фона на 70% спад в обема на продажбите спрямо нивата преди пандемията от COVID-19 през периода 2020-2021 г. Мрачните данни съвпадат с дебата за това дали Германия отново е „болният човек на Европа“ – етикет, който ѝ беше лепнат в края на 90-те години на миналия век, когато се бореше с икономическата стагнация и високата безработица. Страната работи активно години наред, за да се отърси от този етикет, но сега той се появи на хоризонта, тъй като Германия ограничи сериозно потреблението на руската енергия, затъна в бюрократични проблеми, а крайнодесните политици с противоречиви възгледи печелят подкрепа в социологическите проучвания.

Курт Цех, един от най-крупните строителни предприемачи в Германия, предупреждава, че пазарът на недвижими имоти ще продължи да изпитва затруднения, докато не се завърнат чуждестранните инвеститори.

В продължение на години ниските лихвени проценти, евтината електроенергия и мощната икономика поддържаха бум в германския сектор на недвижимите имоти, който като цяло допринася за приходи в размер на 730 млрд. евро (793,51 млрд. долара) годишно за икономиката на страната, или приблизително една пета от германското производство. Този бум приключи, когато бурната инфлация принуди Европейската централна банка (ЕЦБ) бързо да повиши разходите по заемите. Финансирането на недвижимите имоти намаля значително, следователно и сделките в тази сфера, като редица проекти бяха преждевременно прекратени. Много влиятелни предприемачи фалираха, а някои банки се оказаха в затруднено положение. Тогава от бранша призоваха управляващите да се намесят спешно. В резултат на това, цените на търговските имоти се сринаха с още 9,6% през първите три месеца на 2024 г. в сравнение с година по-рано след спада от 10,2% за 2023 г., по данни на банковата асоциация VDP, която прогнозира, че неблагоприятните тенденции ще продължат и занапред.

Високите разходи за енергия, слабото световно търсене, стремежът към преминаване към икономики с нулеви нетни емисии и нарастващата конкуренция от страна на Китай поставят под въпрос икономическия модел на Германия. Някои политици твърдят, че исторически силната индустриална база на страната е напът да се пропука. Миналата седмица Германският съвет на икономическите експерти сподели негативните си прогнози, като отбеляза, че икономиката на страната ще нарасне съвсем леко през тази година, а канцлерът Олаф Шолц предупреди, че предстоят „безпрецедентни предизвикателства“. Някои особености на германския пазар на недвижими имоти също го правят по-труден за търговия по време на сътресения. Германия се възстанови успешно от унищожителните последици на Втората световна война, функционирайки с децентрализиран модел без нито един доминиращ град. Това разколебава чуждестранните купувачи, които обикновено се насочват към истински глобални центрове като Лондон или Париж.

Друга пречка за развитието на този пазарен дял се явяват и германските наемодатели, които обикновено се опитват да преодолеят спада, без да намаляват цените на имотите, което отблъсква потенциалните купувачи и забавя ръста на сделките, необходим за съживяване на пазара.

„Международните участници на пазара критикуват факта, че в Германия големите притежатели на имоти са девалвирали само с няколко процентни пункта в някои случаи, докато в други страни този процент е от 20 до 30%“, твърди Хела Хинрихс, старши анализатор в Jones Lang LaSalle.

Искате ипотечен кредит? БНБ затяга правилата за отпускането им

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments