Китай провежда военни учения около Тайван като „силно наказание“

1
35
Тайван
Снимка: Pixabay

Китай започна двудневни военни учения около Тайван, като военните му ги нарекоха „силно наказание“ за „сепаратистките действия“ на самоуправляващия се остров, съобщава “BBC”.

Ученията се провеждат три дни след встъпването в длъжност на президента Уилям Лай, който призова Китай да спре да заплашва острова и да приеме съществуването на неговата демокрация. Китай от своя страна гледа на Тайван като на отцепническа провинция, която в крайна сметка ще бъде под контрола на Пекин, но островът се възприема като отделен.

Тайванското министерство на отбраната осъди китайските учения като „ирационални провокации“. Тайпе изпрати военноморски, военновъздушни и сухопътни сили, за да „защити суверенитета на острова“, заявиха от министерството на отбраната.

Според тайвански военни експерти ученията в четвъртък за първи път са симулирали пълномащабно нападение, а не икономическа блокада. Ученията се проведоха в района на главния остров и за първи път бяха насочени и към контролираните от Тайпе острови Кинмен, Мацу, Вучиу и Дунгин, които се намират в близост до китайския бряг, според карти, публикувани от Китайската народноосвободителна армия (НОАК). Ученията включваха и компонент на изток от Тайван – пресеченият източен бряг на острова, разположен от другата страна на планинска верига, отдавна е негов военен редут.

Тайван е построил голяма част от укрепената си военна инфраструктура по това крайбрежие, включително голяма подземна военновъздушна база в планината близо до град Хуалиен. Освен това той е близо до южните острови на Япония и е естествен път за снабдяване.

С изпращането на военноморски и въздушни патрули на изток от Тайван Китай цели да покаже на Тайпе, че източната част на страната е изложена на китайска атака, и да покаже на американците, че всяко усилие за снабдяване или подсилване на Тайван от изток е уязвимо за китайски ракетни удари и военноморска атака.

Китайската народноосвободителна армия заяви, че ученията са съсредоточени върху съвместни патрули за бойна готовност по море и въздух, прецизни удари по ключови цели и интегрирани операции вътре и извън острова, за да се проверят „съвместните реални бойни способности“ на силите ѝ.

Тайванските медии цитираха военния експерт Чие Чунг, според когото провежданите учения целят „симулиране на пълномащабно въоръжено нахлуване в Тайван“.

През изминалата година Китай многократно репетира обкръжаване на Тайван с изтребители и военноморски кораби. Тайпе съобщи за увеличаване на броя на нахлуванията в тайвански води и въздушно пространство в навечерието на встъпването в длъжност на Лай.

През август 2022 г., след историческото посещение на тогавашния председател на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси, Китай проведе първата си операция по „обкръжаване“, като симулира блокада на главния остров Тайван с кораби, самолети и ракетни удари.

НОАК заяви, че ученията в четвъртък са:

„Силно наказание за сепаратистките действия на силите за независимост на Тайван и строго предупреждение срещу намесата и провокациите на външни сили.“

Междувременно китайското външно министерство настоя, че ученията са „необходим и легитимен ход“ за опазване на националния суверенитет. Говорителят Уанг Уенбин заяви:

„Трябва да подчертая, че Тайван е неотменима част от територията на Китай. Това е както факт, основан на историята, така и истинското статукво. Това няма да се промени и в бъдеще. Тайванската независимост е обречена на неуспех.“

В речта си при встъпването в длъжност миналия понеделник Лай призова Китай да спре да заплашва Тайван. Пекин осъди речта, а външният министър Ван И определи Лай като „позорен“.

След изборната победа на Лай през януари миналата година Пекин излезе с изявление, в което настояваше, че „Тайван е част от Китай“. Той също така многократно е отхвърлял предложенията на Лай за преговори.

Пекин и преди е наричал Лай „сепаратист“ и „смутител на спокойствието“ заради изказванията му в миналото в подкрепа на тайванската независимост.

Министерството на отбраната на Тайван заяви, че ученията в четвъртък „подчертават милитаристичния манталитет на Пекин“. В изявлението се казва още:

„През последните години непрекъснатото преследване от страна на китайски самолети и кораби нанася значителна вреда на световния мир и стабилност.“

Президентската канцелария на Тайван пък каза:

„Достойно е за съжаление, че Китай използва едностранни военни провокации, за да заплашва демокрацията и свободата на Тайван.“

Междувременно Съветът по въпросите на континенталната част на Тайван, който наблюдава отношенията с Китай, заяви, че целта на Тайван за поддържане на мира между двата пролива не се е променила. Говорителят на звеното Лян Уен-чи изтъкна:

„Пекин трябва да разбере, че тактиката му на сплашване няма да спечели сърцата и умовете.“

Въпреки че Китай и Тайван остават търговски партньори, те вече нямат официален канал за комуникация и голяма част от света предлага дипломатическо признание на Китай, но не и на Тайван. Анализаторите твърдят, че претенциите на Пекин са станали много по-гръмки и непреклонни при управлението на Си Дзинпин, който многократно е подчертавал, че „обединението“ ще се случи – за последен път през декември, седмици преди изборите в Тайван.

Досега военните маневри на Китай около Тайван не са били инвазия и са останали в сивата зона. Анализатори заявиха пред “BBC”, че тактиката за водене на война в сивата зона има за цел да отслаби противника за продължителен период от време – и твърдят, че точно това се опитва да направи Китай с Тайван.

ЕК призова България да изпълни задълженията си за енергийно ефективните сгради

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Китай провежда военни учения около Тайван като „силно… […]