Национална аптечна браншова организация бе учредена в София.
Учредително събрание на Национална аптечна браншова организация (НАБО) се състоя на 12 май в сградата на Българската търговско-промишлена палата в столицата, проведено под неин патронаж. Представител на БТПП на събранието бе Лъчезар Искров – член на Изпълнителния съвет на организацията и заместник-председател на Бюрото на Съвета на браншовите организации при БТПП.
„БТПП е най-голямата работодателска организация с над 50 000 члена и мястото, където малките и средни предприятия работят в синхрон. Тук е домът на различните браншове и НАБО е добре дошла при нас“, приветства учредяването г-н Искров.
Организационният комитет за учредяването на НАБО представи с устава целите и средствата за постигането им, които учредителите приеха единодушно. Като основна цел в устава на организацията е заложен принципът на икономическо благополучие на аптеките. От Организационния комитет на НАБО заявиха, че икономически по-здрави аптеки ще водят след себе си до физически по-здрави пациенти.
От новата организация заявиха, че ще преследват увеличаване на притока на капитал в аптеките, като паралелно ще се търси повишаване качеството на аптечната услуга и въвеждане на фармацевтичната грижа в практиката и законодателството. Целите на браншовата организация също така предвиждат и сериозни законодателни промени в полза на аптеките. Методите за тяхното постигане ще се търсят в активно гражданско общество и силна браншова организация.
“Като работодателска организация, ние сме фокусирани в запазване на устойчивостта на аптечния бизнес, развитие на номенклатурата на лекарствени продукти, повишаване на качеството на услугите в аптеката, грижа за фармацевтите, осигуряване на липсващите лекарства и не на последно място подобряване здравословното състояние на пациентите ни. Наш фокус е аптеката, докато акцентът на пациентските организации са пациентите”, коментираха от Организационния комитет.
Събитието уважиха проф. д-р Татяна Бенишева-Димитрова, дмн – Председател на Българската асоциация за лекарствена информация (БАЛИ) , г-жа Даниела Василева – Председател на Националния съюз на психолозите и психотерапевтите (НСПП), проф. д-р Георги Момеков, дфн – Председател на Българското научно дружество по фармация (БНДФ), маг.-фарм. Антон Вълев член на Контролната комисия на Български фармацевтичен съюз (БФС).
Проф. Момеков пръв взе думата и пожела попътен вятър на новата организация, както и търпение на ръководния състав по пътя им към постигане на целите. Проф. д-р Татяна Бенишева-Димитрова пожела успех на организацията и призова за по-голяма активност на самите фармацевти, работещи в аптека.
Председателят на НСПП г-жа Василева направи силно обръщение към новоучредяващата се организация и пожела множество успехи по пътя към постигане на целите. Маг.-фарм. Антон Вълев пожела упоритост по пътя към успеха в постигане на целите и отстояване на позициите на Организацията. В качеството му на Председател на Национална аптечна камара изрази радостта си, че с новоучредената организация, аптечния бранш вече е завършен и може да заеме своето водещо място в обществения живот на страната.
Поздравителни адреси за успешна работа на Организацията изпратиха деканът на Факултет по химия и фармация към Софийски университет „Св. Климент Охридски“ – проф. Анела Иванова и деканът на Факултет по фармация към Медицински университет – Варна – Проф. д-р Петко Маринов, д.м.
За Председател на Управителния съвет бе избран маг.-фарм. д-р Константин Качулев. Негови заместници са магистър-фармацевтите Евгени Антонов, Давид Дончев и Давид Колев. Главен секретар на организацията е Ивайло Гушев, а останалите членове на УС са магистър-фармацевтите Женя Алексиева, Илина Узунова, Катина Илчова и Илияна Парпелова-Метушева.
Организацията бе учредена от юридически лица, като условие за това едно лице да бъде пълноправен член е поне 50% от собствеността му да е на магистър-фармацевт. С това новоучредената и единствена браншова организация в аптечния сектор в България защитава поизгубения етичен модел на аптеката.
“Либералният модел е изчерпан. Етиката във фармацията гарантира качество и наличност на лекарства за пациентите”, заяви д-р Качулев.
“Когато разбрах за идеята да се учреди НАБО и за нейния основен замисъл – да работим за повишаване качеството на лекарствообслужването, чрез подобряване икономическото състояние на аптеките, разбрах че това е организацията, в която трябва и искам да членувам“, допълни Давид Колев, собственик на 4 аптеки в северозападна България, избран за заместник-председател на Организацията.
Над 5 часа продължи събранието, на което учредителите приеха своя устав и набелязаха целите за работа на организацията.
Към сегашния момент новата организация е в процес по вписване в Търговския регистър и регистъра на ЮЛНЦ.
НАБО подготвя своите документи за членство в БТПП, изчаквайки регистрация от съда. Като работодателска организация НАБО ще делегира представителство на БТПП в тристранния съвет.