Унгария може да се сбогува с висш пост в Брюксел

0
44
Виктор Орбан. Снимка: wikimedia commons
Виктор Орбан. Снимка: wikimedia commons

Натъжени от постоянните обструкции на унгарския министър-председател Виктор Орбан по отношение на Украйна, колегите му лидери от ЕС планират да го накажат, като дадат на страната му слаб ресор в следващата Европейска комисия, съобщиха за „Politico“ трима дипломати, запознати с дискусиите.

Унгария иска да запази работата по разширяването, която има значително влияние заради преговорите на ЕС за присъединяването на Украйна към блока, но националните правителства нямат апетит сегашният комисар от Будапеща Оливер Вархели /или който и да е друг унгарец/ да продължи да изпълнява такава важна роля, казаха тримата дипломати.

Орбан неизменно е най-близкият съюзник на руския президент Владимир Путин в ЕС, а европейските лидери са все по-раздразнени от неговото бавене на санкциите и противопоставянето му на предоставянето на средства на Киев. Едва ли има „дори някакво съмнение“ за това, че на Унгария ще бъде позволено да запази контрола върху някоя мощна докладна записка, издаде един от пратениците, който, както и останалите, получи анонимност, за да обсъжда деликатните преговори между страните от ЕС.

Европейската комисия заяви, че правителствата и следващият новоизбран председател на Комисията трябва да изберат следващите комисари и тя няма да „предопределя техните решения“.

През последните месеци Орбан направи опити да блокира помощта за Украйна и заплаши преговорите за присъединяването ѝ към ЕС. През юли унгарците ще поемат и шестмесечното ротационно председателство на Съвета на Европейския съюз, което им дава правомощия да определят дневния ред. Все пак централноевропейската държава остава с надеждата, че Вархели ще остане на поста си, който заема от 2019 г., след като беше предложен от Орбан и пое отговорността за усилията на блока да привлече нови членове.

Върхелай обаче е обвиняван, че подкопава политиката спрямо държавите-кандидатки за членство в ЕС, създавайки объркване в неотдавнашното противопоставяне с Грузия относно широко осъждания закон за „чуждестранните агенти“ на южнокавказката страна, който се разглежда като начин управляващата партия в Тбилиси да притиска опозиционните медии, активисти и неправителствени организации.

Будапеща вече се опита да въведе своя собствена версия на руските правила, но срещна съпротивата на Брюксел и европейските правни институции. Същият пратеник потвърди:

„След катастрофата този път с Върхелай и начина, по който Орбан се отнася към председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен, няма как да предаде нещо важно на някой близък до него.“

Нито офисът на Вархели, нито унгарското външно министерство отговориха на молбите за коментар на медията.

Четвърти дипломат по-рано изрази загриженост относно ролята на Вархейли в преговорите за присъединяване, като се има предвид, че Унгария открито се противопоставя на членството на Украйна.

„Ето какво се получава, когато оставяме лисицата да отговаря за кокошарника“, изтъкна пратеникът пред Brussels Playbook на кореспондент на „POLITICO“.

Назначението на Вархели преди пет години беше широко разглеждано като предложение за мир, за да се задържи дясното правителство на Унгария на страната на Брюксел, подобно на начина, по който на все по-евроскептичната Великобритания беше връчена висша икономическа роля преди Брекзит през 2014 г., след като лидерът на консерваторите Дейвид Камерън беше обещал референдум през 2013 г.

По-рано тази седмица литовският външен министър Габриелиус Ландсбергис призова Унгария да спре да задържа военния пакет за Киев на стойност няколко милиона евро.  Дни преди това Ландсбергис заяви пред „POLITCO“, че Будапеща стои зад неспособността на Европа да представи последователни позиции по отношение на войната в Газа и руската инвазия. Той обясни:

„Почти всички наши дискусии и необходими решения и решения от страна на ЕС се блокират само от една държава.“

Фотосоларен парк над „Арена ОЗК“: Как бургазлии могат да инвестират и да изкарат повече от банков депозит?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments