Правителството на Индия обяви забрана за производството, вноса и продажбата на електронни цигари, заявявайки, че те представляват риск за здравето, съобщиха световните медии.
„Решението бе взето предвид влиянието, което е-цигарите имат върху младежите днес“, заяви финансовият министър Нирмала Ситхараман
Индия има повече от 100 милиона възрастни пушачи, което я прави огромен потенциален пазар за компаниите за електронни цигари.
Електронните цигари – при които се вдишва смес, обикновено направена от никотин, вода, разтворители и аромати – се разглежда като алтернатива на тютюнопушенето, но влиянието им върху здравето все още не е напълно известно.
Забраната ще включва до три години затвор за нарушителите. Традиционните тютюневи изделия не са засегнати.
„Това означава, че производството, производството, вносът и износът, продажбата, разпространението и рекламата, свързани с електронните цигари, са забранени“, каза Ситхараман на пресконференция.
Индия е вторият по големина потребител в света на тютюневи изделия след Китай и всяка година в страната умират повече от 900 000 души от болести, свързани с тютюна.
Привържениците на електронните цигари казват, че те помагат на хората да спрат да пушат и че забраната им би насърчила бившите пушачи отново да придобият навика.
Но министерството на здравеопазването на Индия смята, че е в обществен интерес да се гарантира, че електронните цигари няма да се превърнат в „епидемия“ сред младите хора.
Според Световната здравна организация има малък, но постоянен спад в прогнозирания брой пушачи в световен мащаб, до малко над един милиард.
От друга страна, броят на хората, които ползват електронни цигари, се увеличава бързо – от около седем милиона през 2011 г. до 41 милиона през 2018 г.
Забраната на Индия дойде ден след като Ню Йорк стана вторият щат в САЩ, който забранява използването на ароматизирани електронни цигари. Президентът Доналд Тръмп обяви, че администрацията му обмисля да забрани ароматизираните електронни цигари в цялата страна след редица смъртни случаи, свързани с употребата на устройствата