Медицинските грижи в Община Камено са сериозно застрашени, въпреки сключени договори и значителни инвестиции в Медицински център „Камено“. Това става ясно от постъпил сигнал до редакцията на Искра.бг от адвокат Ненчо Драгнев, който представлява д-р Димче Миладиноски. Юристът посочва, че МЦ е имал сключен договор за 24-часово неотложно медицинско обслужване за гражданите на територията на Общината, като на разположение е имало и медицински екип с линейка. По думите му сега остава неясен въпросът за достъп до здравеопазване в града, тъй като Общината забавя и блокира процедурите по наемане на помещения в бившата поликлиника.
Според адвоката местните жители ще останат без достъп до качествено здравеопазване, ако Общинският съвет не вземе решение да запази здравното заведение. Адв. Драгнев предостави и документация по случая с „Медицински център Миладиноски” ЕООД.
През 2022 г. „Хоспис Миладиноски” ЕООД, представлявано от управителя Димче Боро Миладиноски, и „Медицински център Миладиноски” ЕООД, управлявано от Ивица Кръстевски, участват в публичен търг, организиран от Община Камено. Целта е наемане на помещения в поликлиниката на ул. „Митко Палаузов” №10 за период от 5 години. След успешното спечелване на търговете и подписване на договори, същите са били прекратени от кмета на Общината под претекст за неплатени наеми. Въз основа на това решение последвали редица съдебни дела.
На 27 септември 2023 г. Общинският съвет на Камено отново обявява публичен търг, но този път за срок от 10 години. „Медицински център Миладиноски” ЕООД отново го спечелва, като инвестира значителни суми в обновяване на помещенията и закупуване на съвременна медицинска апаратура. Въпреки изпълнението на всички условия и сключения договор с РЗОК–Бургас, Общината продължава да блокира процеса.
Преди спечелването на търга от д-р Миладиноски отдаваните помещения и общите части на поликлиниката не са отговаряли на здравните изисквания при първоначалното им предаване. В резултат на нуждата от покриване на здравните стандарти „Медицински център Миладиноски” ЕООД инвестира значителни средства за обновяване и оборудване на кабинетите. По думи на адв. Ненчо Драгнев извършените инвестиции надхвърлят 600 000 лева, включително разходи за нова медицинска техника и ремонтни дейности.
На 15 ноември 2023 г. представители на РЗОК–Бургас извършват проверка, която установява, че Центърът отговаря на всички здравни изисквания и медицински стандарти. Това довежда до подписване на договор с РЗОК за оказване на специализирана извънболнична медицинска помощ. На 7 февруари 2024 г. управителят на медицинския център подава молба до кмета на общината за финализиране на процедурата и сключване на договорите за наем. Адв. Ненчо Драгнев подчертава, че досега няма отговор от местната власт, а кабинетите остават заключени и лекарите не могат да осъществяват дейността си в тях.
„Това води до сериозни затруднения за жителите на Камено, които са принудени да търсят медицинска помощ в съседни общини и областния град“, категоричен е юристът.
Към 29 февруари 2024 година „Медицински център Миладиноски” разполага с подбран персонал. МЦ също е сключил и няколко договора за предоставяне на неотложна медицинска помощ на територията на Общината, използвайки три собствени линейки. Последният договор е от 1 февруари 2024 година за срок от 6 месеца на цена от 11 690 лева месечно. Тази помощ включва 12-часова нощна медицинска помощ и 24-часова помощ през почивните и празничните дни.
„Кметът на Община Камено е възложил 12-часова медицинска помощ на Диагностично-консултативен център „Ел Масри” ООД на двойна цена спрямо договора с „МЦ Миладиноски”, използвайки линейката на Общината, която не е регистрирана в Министерството на здравеопазването“, твърди адв. Ненчо Драгнев. По думите му това противоречи на решенията на Общинския съвет и води до значителни загуби за медицинския център.
По думите на юриста „Медицински център Миладиноски” ООД е сезирал Комисията за защита на конкуренцията /КЗК/ и планира да сезира Министерството на здравеопазването и НЗОК за нарушения, застрашаващи здравето на населението на община Камено.
По този повод потърсихме за коментар кмета на Община Камено Жельо Вардунски. Той каза пред Искра.бг:
„Д-р Миладиноски участва за едни помещения на търг. Решението беше на Общинския съвет, където медици със лиценз от НЗОК – лични лекари или специалисти в определени области, да могат да наемат помещения и да заплащат 10% от стойността на наема му. Миладиноски участват за няколко помещения в поликлиниката, която е публична общинска собственост и решението на Общинския съвет беше точно такова – помещенията да се отдадат на медицински лица или на лечебни заведения, които имат лиценз от Националната здравноосигурителна каса /НЗОК/. Не се яви никой на търга, освен д-р Миладиноски. Според закона ние до месец след приключване на търга и обявяване на резултатите трябва да сключим договор със спечелелия кандидат. Едно от изискванията е след провеждане и спечелване на търга да се представи договор с НЗОК и да се заплати предварително преди сключване на договора първата вноска, която е гаранция по изпълнение на търга.“
„Д-р Миладиноски нито заплати първата вноска, нито имаше лиценз от Касата. Има си срок, който трябва да се спазва, и законът го е предвидил. След провеждане на обществената поръчка до един месец трябва да се представят необходимите документи, ако ги няма, съответно се прекратява и търгът. Точно това се случи и с д-р Миладиноски“, посочи кметът на Общината. Той продължи:
„Доктор Миладиноски обслужваше неотложната помощ, която се заплаща от Общината и която беше предвидено да е на стойност около 140 000 лева. В момента е предвидено поради вдигане нивото на заплащането на медицинския персонал да е по 20 000 лева на месец. Д-р Миладиноски беше спечелил предната поръчка за неотложна медицинска помощ.“
„Причината да не продължи дейността си в поликлиниката е, че не е подал навреме документите в Централизираната автоматизирана информационна система „Електронни обществени поръчки“ за участие в конкурса. Д-р Миладиноски ми каза, че ЦАИС е бил затворен и не е могъл да си подаде документите. Няма как да не е могъл да си ги подаде, след като от Общината сме пуснали обществената поръчка 21 дни по-рано. Всичко се прави през ЦАИС ЕОП, за да няма съмнения в Общините. Той не си е подал документите и не е участвал в конкурса. Единствено бяха подадени документи от Диагностично-консултативен център „Ел Масри” ООД“, каза още Жельо Вардунски.
Кметът посочи, че след този търг е било заведе дело от д-р Миладиноски през четирите му фирми, но то е било обжалвано във Върховния административен съд. По думите му преди 10 дни ВАС е потвърдил решението на КЗК, което е в полза на Общината, а преди 2 дни е потвърдил и повторното решение на Комисията за защита на конкуренцията относно Медицинския център, че решението е окончателно и не подлежи на обжалване. Той каза и кой е спечелил сегашния търг за поликлиниката:
„Подписахме с д-р Миладиноски друг договор, с който да продължава да извършва тази дейност до провеждане на търга и обявяване на легитимен победител. Причината беше, че се забавихме малко с обществената поръчка, а договорът на д-р Миладиноски беше изтекъл. „Ел Масри” ООД“ спечели сегашния търг и ние сключихме договор с тях.“
Адв. Ненчо Драгнев от своя страна посочи какви са били намеренията на д-р Димче Миладиноски за подготвен от него проект за реконструкция на Медицинския център и изграждане на мобилни кабинети на обща стойност 4 милиона лева. Проектът е част от споразумение за партньорство за интегрирани териториални инвестиции – Югоизточен регионален иновационен център „Здраве“, включващо 20 партньора. Въпреки решението на Общинския съвет, Община Камено не е подписала споразумението, но по настояване на д-р Миладиноски проектът е включен и е получил положителна оценка.
„„МЦ Миладиноски” ООД участва със собствено финансиране в размер на 200 000 лева, което може да се увеличи до 500 000 лева при необходимост. Промяната на изпълнителя на проекта без съгласието на „МЦ Миладиноски” и останалите партньори е невъзможна поради условията на споразумението“, категоричен е адвокатът.
По проекта за реновиране на поликлиниката кметът посочи, че Общината ще участва в него.
От своя страна днес адв. Драгнев е искал да отправи следните въпроси към Общинския съвет в Камено, на основание чл. 28, ал. 3 от Закона за местното самоуправление и местната администрация /ЗМСМА/, но не е бил допуснат до изслушване. По думите на юриста тези въпроси засягат значими решения и действията на кмета, които имат сериозни финансови и социални последици за общината:
– Изпълнение на решения на Общински съвет Камено: Изпълнение на решенията по т. 11 от Протокол №33/28.07.2022 г., т. 23 от Протокол №44/27.09.2023 г. и т. 15 от Протокол №46/21.09.2023 г. Контролира ли Общинският съвет изпълнението на тези решения от страна на кмета, съгласно чл. 21, ал. 1, т. 24 ЗМСМА?
– Прекратяване на договори с „Хоспис Миладиноски”: Защо кметът е намалил срока на договорите от 60 на 18 месеца без санкция от Общинския съвет? Какви са причините за това действие?
– Прекратяване на процедурата за отдаване под наем на помещения: Защо беше прекратена процедурата за отдаване под наем на помещенията, описани в Решение по т. 23 от Протокол №44/27.09.2023 г.?
– Обструкция по изпълнението на проект за медицински център: Защо кметът не подписва партньорското споразумение за изпълнението на проекта за реконструкция на медицинския център и изграждане на мобилни кабинети в Общината?
– Договор за неотложна медицинска помощ: Какви са причините за сключване на договор за неотложна медицинска помощ на двойна цена и използването на нерегистрирана линейка?
– Отказ от участие в проекти: Защо кметът отказва участие в проекти за хоспис в село Ливада и туристически център в село Русокастро, които имат потенциал за значително развитие на общината?
От Искра.бг ще продължим да следим казуса с Медицинския център в Община Камено.
Очакваме и вашите сигнали на iskra@iskra.bg