Вчера беше осъществен първият полет у нас с медицински хеликоптер за транспортиране на пациент от Шумен до София. Как ще работи спешната въздушна помощ в България занапред? Темата за „NOVA“ коментира изпълнителният директор на „България хели мед сървиз„ Димчо Добрев
Според подписания договор с „Леонардо“ до април 2026 г. на територията на страната трябва да работят 8 медицински хеликоптера. Очаква се вторият летателен апарат да пристигне до края на месец ноември, а третият до края на месец декември 2024 г. Новите въздушни машини ще бъдат разположени в шест оперативни бази, които да покриват цялата територия на България. Базите са така избрани, че всяка област да се покрива поне от два хеликоптера. Към момента у нас има няколко сертифицирани площадки за кацане. Предвижда се до края на тази година да има разгърната мрежа с болнични вертолетни летища.
На този етап нощни полети не се планират. Първо пилотите следва да натрупат достатъчен опит при дневните полет и едва след това ще се премине към специализирано обучение с очила за нощно виждане. Към днешна дата подготвените пилоти в страната са 12.
Димчо Добрев подчерта, че спешната медицинска помощ е напълно безплатна за всички български и чуждестранните граждани, които се намират на територията на страната.
Вижте кога България ще получи следващите два медицински хеликоптера