Потенциалната политическа кончина на Урсула фон дер Лайен може да се окаже от полза за партия “Зелените“ в Германия, пише „Politico“. В случай че Урсула фон дер Лайен не бъде избрана за втори мандат като председател на Европейската комисия, което е много вероятно, като се има предвид вероятността Европейският парламент /ЕП/ да бъде значително по-враждебно настроен към германската лидерка след изборите за Европейски парламент, които ще се проведат от 6 до 9 юни, въпросната партия може да заложи на осигуряването на влиятелен комисарски пост, който значително ще повиши авторитета ѝ в Брюксел. Това се дължи на факта, че коалиционното споразумение между трите партии, които управляват Германия – Социалдемократическата партия /СДП/, „Зелените“ и Свободната демократическа партия /СвДП/, предвижда, че „Зелените“ могат да номинират кандидат за друг висш пост, ако председателят на Комисията не е от Германия.
Според няколко германски правителствени служители и евродепутати, които се съгласиха да говорят пред медията при условие на анонимност, в краткия списък с кандидати са двама политици, които не се радват на особена популярност в Европа. Това са Франциска Брантнер и Свен Гиголд, които са държавни секретари в германското министерство на икономиката, ръководено от Роберт Хабек, лидер на „Зелените“ и вицеканцлер на Германия. И двамата потенциални кандидати имат значителен опит в ЕС, но Брантнер, която отговаря за политиката на ЕС и търговската политика в министерството на икономиката, изглежда засега е на първо място в надпреварата за важния пост в Комисията. Понастоящем тя е депутат в германския Бундестаг, преди това е била член на Европейския парламент, а освен това е и специален представител на германското правителство в международна инициатива за борба с корупцията, свързана с добива на суровини.
Гиголд е спряган за дясната ръка на Хабек, като наред с други области, той се фокусира активно върху политиката, свързана с малките и средните предприятия. Преди това той е бил депутат от „Зелените“ в продължение на повече от десетилетие, включително и в Комисията по икономически и парични въпроси. Описва себе си като „човек, който е ангажиран с регулирането на финансовите пазари в интерес на реалната икономика и гражданите“.
В крайна сметка от ръководството на „Зелените“ зависи да избере кой кандидат ще получи възможност да се бори за високопоставената длъжност. Възможните постове в Комисията, към които се стремят „Зелените“, са свързани с надзора на бюджета на ЕС, енергийната политика или дори външните работи. Сегашният външен министър на Германия, Аналена Баербок, се споменава като възможен кандидат за престижния пост на главен дипломат на ЕС, който в момента се заема от Жозеп Борел. Смята се обаче, че на този етап е много малко вероятно Бербок да напусне сегашната си позиция, още повече поради факта, че тя може да се възползва от шансовете си да се кандидатира за канцлер на федералните избори през следващата година. По същия начин Хабек теоретично би могъл да се насочи към висш пост в ЕС, но анализаторите също така вярват, че той има амбиции и за висш пост в Германия. Твърди се, че един от членовете на „Зелените“, който е добре познат в Европейския парламент, не е претендент за потенциален висш пост. Тери Райнтке, водещата кандидатка на „Зелените“ за европейските избори, се смята за малко вероятен избор. 37-годишната жена има малък административен опит и вероятно ще остане ръководител на парламентарната група.
Европейски минен бизнес форум: Инвестиции в минерално-суровинния сектор за зелено бъдеще