В последните избори в София се наблюдава масово надраскване на изборни протоколи, като само в един от РИК-овете са предадени над 80% сгрешени изборни книжа. Този проблем беше обсъден от изборния експерт Даниел Стефанов и Ива Лазарова, председател на Обществения съвет към ЦИК, които посочиха основните причини за възникналите грешки и предложиха решения за тяхното предотвратяване в бъдеще.
Даниел Стефанов обясни пред „NOVA“, че една от основните причини за грешките е нетърпението на хората да отворят урната и да видят кой как е гласувал, преди да попълнят необходимата информация в протоколите. Това води до пропуски и неточности, тъй като данните трябва да бъдат записани преди отварянето на урната.
Стефанов също така подчерта, че често се пропуска използването на първото копие на протокола, така наречената чернова. Това бързане да се предадат материалите в РИК води до допълнителни грешки.
Друг проблем, според Стефанов, е липсата на адекватно обучение за председателите и секретарите на комисиите. Той счита, че сложността на процеса изисква специално обучение, което не винаги е предоставено. Ива Лазарова припомни, че дори в самия изборен ден ЦИК е променила условията на гласуване, което е усложнило процедурата и е допринесло за възникналите грешки.
Стефанов и Лазарова са единодушни, че лошата организация и липсата на адекватно обучение са основните причини за проблемите. Те препоръчват въвеждането на по-добре структурирани обучения за членовете на комисиите, за да се намалят грешките и да се осигури по-добра подготовка за изпълнение на задълженията им.
Стефанов настоява за стриктно спазване на процедурата за използване на чернови при попълване на протоколите, което би намалило възможността за допускане на грешки.
Лазарова подчертава необходимостта от изчистване на процедурата и избягване на промени в последния момент, което би улеснило работата на изборните комисии и би предотвратило объркванията.
Въпреки че надрасканите изборни протоколи не са индикация за подмяна на гласове, те показват сериозни организационни и обучителни пропуски. За да се избегнат подобни проблеми в бъдеще, е необходимо да се подобрят процедурите и обучението на членовете на комисиите. Така ще се гарантира по-прозрачен и ефективен изборен процес, който да вдъхва доверие на избирателите.
Спасовден с почит към мъртвите: Днес е празник и на хлебари, строители, хотелиери и шофьори
[…] […]