Кристалина Георгиева ще бъде одобрена в сряда като управляващ директор на Международния валутен фонд (МВФ), което ще я направи първият човек от развиваща се икономика, който ще оглави глобалния кредитор, предаде „Ройтерс“.
Георгиева си е изградила репутация по време на работата си в Световната банка и в Европейската комисия като добър мениджър, шампион на равенството между половете и лидер в глобалната борба срещу изменението на климата.
Тя ще се сблъска с множество предизвикателства като ръководител на МВФ, включително глобалното икономическо забавяне, предизвикано от ескалирането на търговското напрежение между САЩ и Китай.
Във вторник изпълнителният съвет на МВФ изслуша 65-годишната Георгиева, единствената кандидатура за позицията, и ще гласува нейната номинация в сряда.
Гласуването е до голяма степен церемониално. Георгиева, подкрепена от френския президент Еманюел Макрон, миналия месец спечели подкрепа от останалата част от Европейския съюз, както и мълчаливо подкрепяне от САЩ.
„Тя убеди съвета, че е лидерът, от когото тази институция се нуждае, както и че е силен привърженик на мултилатералната система“, разказва източник на „Ройтерс“, пожелал анонимност поради това, че обсъждането на кандидатурата не е публично.
Георгиева, която в момента е вторият човек в йерархията на Световната банка, става първият управляващ директор на МВФ от развиваща се икономика и втората жена начело след Кристин Лагард, която се оттегли на 12 септември
Вероятното й потвърждение породи голяма гордост в родината й, като някои вестници го възхваляват като доказателство както за собствените качества на Георгиева, така и като дипломатически успех за страната, пише „Ройтерс“.
Скот Морис от Центъра за глобално развитие, казва за „Ройтерс“, че в Световната банка Георгиева бързо е успяла да прокара промени и да постигне консенсус за увеличаване на капитала на институцията с 13 млрд. долара и реформа, съгласно която кредитирането ще се насочи от Китай и по-богатите развиващи се държави към бедните, които наистина се нуждаят от финансова и експертна помощ.
„Тя успя да събере група от много разнообразни участници и това е сила. Но не е съвсем ясно как ще управлява в оперативен план работата на фонда, в която понякога има доста критични моменти. Засега е трудно да предвидим как ще реагира на такива кризи“, допълва той.