Опитайте се да кажете на детето си „не“, когато то поиска да му купите смартфон. Това, което често следва след отказа и това, което самите родители масово могат да потвърдят, са реплики от типа: „Всеки има такъв. Защо аз да не мога?“, пише „Associated Press“.
Въпросът е какво би се случило, ако нито един тийнейджър няма смартфон или фактът, че има такъв е нещо странно? Това е крайната цел на все повече родители в Европа, които са обезпокоени от доказателствата, че използването на смартфони от малки деца застрашава тяхната безопасност и психично здраве. В редица страни, сред които Испания, Обединеното кралство и Ирландия, родителите заливат групи в WhatsApp и Telegram с идеи не само да не се допускат смартфони в училищата, но и хората да се обединят и да откажат да купуват такива устройства на малките си деца преди настъпване на тийнейджърските им години.
След като миналата есен се вдъхновява от случаен разговор в парк в Барселона с други майки, жена на име Елизабет Гарсия Перманиер споделя, че е решила да създаде чат група, за да обменя информация с други родители от училището на децата ѝ за вредата и опасностите от достъпа до iнтернет за малчуганите. Групата, наречена „Юношество без мобилни телефони“, бързо се е разраснала, като към нея се присъединили в родители на деца от други училища, а след това и такива от цялата страна. Към днешна дата тя се състои от над 10 000 членове. Най-ангажираните родители дори са сформирали свои активисти в училищата в цяла Испания и настояват всички родители да бъдат единодушни в предложението да не дават на децата си смартфони, докато не навършат 16 години. По думи на Елизабет поддръжниците на тази идея често си организират срещи онлайн, които впоследствие улесняват разговорите и в реалния свят.
„Когато започнах да проповядвам това убеждение, просто се надявах, че ще намеря поне още четири семейства, които мислят като мен. Това се случи, а дейността продължи да се разраства активно“, разказва жената.
„Целта ми беше да се опитам да обединя усилията си с други родители, за да можем да отложим момента, в който смартфоните ще се появят в ежедневието на децата ни. Казах си: Ще се опитам да направя така, че моите деца да не са единствените, които нямат такъв“, споделя още тя.
Нужна е подкрепата на правителството на Испания
Прокарването на идеята не зависи само от родителите. Полицията и експертите по обществено здраве алармират за рязко увеличаване на броя на видеоклиповете с насилие и порнография, които децата гледат свободно чрез преносими мобилни устройства. Правителството на Испания обяви, че е забелязало тази динамика и през януари забрани изцяло използването на смартфони в началните училища. Децата могат да ги използват в гимназията, която започват да посещават на 12-годишна възраст, само ако учителят прецени, че това е необходимо за образователни цели.
„Ако ние, възрастните, сме пристрастени към смартфоните, как можем да дадем такъв на 12-годишно дете, което няма способността да се справи само, и да очакваме да го използва разумно? Примерът идва от нас. Ако Интернет беше безопасно пространство за децата, тогава нямаше да има проблем, но това не е така,“, твърди загрижено Елизабет.
Движението започна да набира сила и в Обединеното кралство, след като майката на 16-годишната Бриана Гей, която беше убита от двама тийнейджъри миналата година, призова разпалено на децата под 16 години да бъде блокиран достъпът до социалните медии чрез смартфони.
„Имам чувството, че всички знаем, че купуването на смартфони е лошо решение за децата ни, но не можем да се преборим със социалната норма. Какво би станало, ако можехме да променим социалната норма така, че в нашето училище, в нашия град, в нашата страна да е странно решение да дадеш на детето си смартфон на 11 години? Какво би станало, ако можехме да държим тези устройства далеч, докато децата навършват 14 или 16 години?“, написа в своя профил в Instagram по-рано тази година Дейзи Грийнуел, майка на три деца под 10-годишна възраст, живеещи в района на Съфолк, Англия.
Дейзи и приятелката ѝ Клеър Рейнолдс също са създали група в WhatsApp, наречена „Родители, обединени за детство без смартфони“, в която първоначално взели участие само трима души. По-късно тя публикувала покана на страницата си в Instagram, като в рамките само на четири дни към групата се присъединили близо 2000 души, което принудило двете жени да създадат десетки нови групи според различните населени места на членовете. Три седмици след първоначалната публикация вече имало чат група за всяко британско графство, признава с гордост един от организаторите, който помага активно на двете майки.
Пътят към постигането на целта е труден
Родителите, които се обявяват за забрана на смартфоните при малките деца, трябва да извървят дълъг и труден път, за да променят това, което в днешно време се смята за „нормално“.
Статистиката от трите държави показва, че до 12-годишна възраст повечето деца имат смартфони. Ако анализираме по-конкретно и цифрите, картината става още по-ясна. В Испания една четвърт от децата имат мобилен телефон до 10-годишна възраст, а почти половината – до 11-годишна възраст. На 12-годишна възраст този дял нараства до 75%. Британският медиен регулатор „Ofcom“ съобщи, че 55 % от децата в Обединеното кралство притежават смартфон на възраст между 8 и 11 години, а на 12 години този дял нараства до 97 %. Миналата година данните показаха още една тревожна статистика – всяко пето малко дете в страната, което е на възраст 3 или 4 години, притежава смартфон.
Родители и учители, които са успели да променят парадигмата в своите общности, споделят, че промяната е станала възможна в момента, в който са разбрали, че не са сами в тази битка. По техни думи първоначално устройството е било възприемано като инструмент за поддържане на връзка с приятелите и семейството, но след това то се е превърнало в нещо по-тревожно, което трябва да се държи далеч от децата, подобно на вредните продукти като цигарите и алкохола.