Бившият ръководител на клона на „Данске банк“ в Естония е намерен мъртъв дни, след като изчезна, съобщи Би Би Си.
Полицията издирваше Айвар Рехе, откакто той напусна дома си в Талин в понеделник.
Рехе беше свидетел по продължаващо разследване за пране на пари, но не и заподозрян.
Банката е в процес на разследване в няколко държави за плащания в размер на около 200 милиарда евро през своя естонски клон между 2007 и 2015 година.
През това време Рехе оглавява естонския клон на „Данске банк“.
Говорител на естонската полиция заяви в сряда: „Тялото на Айвар Рехе, който е изчезнал от 23 септември, е намерено в близост до дома му тази сутрин. Мястото е било проверено преди това. Няма следи от насилие над тялото и няма индикации на произшествие. „
Банката е под разследване в страни, включително Великобритания, Дания, Естония и САЩ заради съмнителните плащания.
Скандалът е насочен към работата на клона на банката с пари, постъпващи от Русия, Азербайджан и Молдова.
Международният финансист Бил Браудър, един от най-публичните критици на руския президент Владимир Путин, отдавна твърди, че естонският клон на „Данске банк“ е „един от основните канали, свързани с измамата“.
Изпълнителният директор на „Данске банк“ Крис Вогелзанг заяви, че доверието в банката е рухнало след скандала.
На 19 февруари датската „Данске банк“ заяви, че прекратява банковата си дейност в балтийските страни и Русия. Причината – разкритият случай за възможно пране на пари в Естония. По-рано естонският финансов регулатор забрани дейността на филиала на Данске банк в страната.
На 1 юли 2018 година естонската прокуратура започна разследване на обстоятелствата за възможно пране на пари с участието на служители на „Данске банк“ в страната. По данни на датски медии през естонския филиал на банката за период от 2007-2015 година е изпрана огромна сума пари, включително от Русия и бивши руски републики. Общият обем на средствата минали през „Данске банк“ се оценява на минимум 8 милиарда долара.
Това се случва на фона огромните скандали, обхванал няколко банки, с пране на пари, идващи предимно от Русия и страни от бившия СССР. Разследването още продължава, като под съмнение са поставени преводи на почти 200 млрд. долара в периода 2007-2015 г.