Министерството на земеделието и храните, ръководено от министър д-р Георги Тахов, отправи призив към Европейската комисия за премахване или увеличаване на индивидуалния лимит за държавни помощи до 560 000 евро на предприятие в първичното селскостопанско производство. Това стана по време на заседанието на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство в Люксембург.
Министър Тахов обясни, че искането, което е съвместно на България и Румъния и подкрепено от Полша, цели да облекчи производителите, които са засегнати от увеличените разходи за производство. Поради текущите лимити, значителен брой селскостопански животни, площи с трайни и зеленчукови култури, както и оранжерийно производство са изключени от подпомагане, което затруднява покриването на увеличените производствени разходи. Предложението получи подкрепата на още четири държави членки на ЕС.
България предложи удължаване на срока за разплащане по проектите от Програмата за развитие на селските райони /ПРСР/ 2014-2020 г. с 12 месеца. Министър Тахов посочи, че земеделските производители не могат да изпълнят в срок проектите си поради затруднения във веригите на доставка, причинени от неблагоприятни събития през последните години. Това предложение бе подкрепено от Чехия, Словакия, Румъния, Гърция, Литва и още девет държави.
Министър Тахов също обърна внимание на значителните щети върху земеделските площи в България, причинени от неблагоприятни метеорологични условия. Той подчерта необходимостта от разглеждане на всички възможности и инструменти за смекчаване на вредните последици върху селскостопанския сектор, включително преразглеждане на условията за предоставяне на подкрепа от Фонда за солидарност на ЕС.
По време на Съвета беше обсъдена и темата за устойчив риболов в ЕС. Министър Тахов приветства усилията на Европейската комисия за постигане на целите в рибарството в Черно море, като отбеляза липсата на адекватна оценка на негативното въздействие от войната в Украйна върху рибарството на България и Румъния. Той подчерта, че конфликтът генерира непрекъснат риск за безопасността на корабоплаването и стеснява риболовните полета, което засилва негативните въздействия и ограничава икономическите възможности на българския риболовен флот. България ще настоява риболовните възможности за 2025 г. в Черно море да отразяват решенията на Генералната комисия по рибарство за Средиземно море /GFCM/.
Министерство на земеделието с нова схема: Земеделците ще получат по 104,56 лева на хектар