Кеят, построен от американските военни сили за доставяне на хуманитарна помощ за Ивицата Газа, е бил демонтиран поради лоши метеорологични условия, които са заплашвали целостта на структурата му, съобщи „Associated Press“. За момента не е категорично сигурно дали съоръжението ще бъде монтирано отново, разкриха американски представители вчера.
Макар че военните сили са помогнали за доставянето на така необходимите хранителни продукти за населението именно чрез кея, по-голямата част от тях все още се намират в съседния склад и тази зона е почти пълна. Организациите за хуманитарна помощ изпитват затруднения при пренасянето на храната до райони, разположени във вътрешността на Ивицата Газа, където нуждите на местните жители са най-отчаяни. Причината е, че ежедневно хуманитарните конвои са подложени на нападения. Организацията на обединените нации /ООН/, която има най-широк обхват в доставянето на помощи за гладуващите палестинци, не е разпределяла хранителни продукти и други спешни доставки, пристигащи през кея, от 9 юни насам. Паузата беше наложена, след като израелските военни сили използваха район в близост до кея, за да изведат заложници след спасяването им при атака, при която загинаха над 270 палестинци, което предизвика проверка на сигурността на ООН поради опасения, че безопасността и неутралността на хуманитарните работници може би са застрашени. Говорителят на Световната продоволствена програма на ООН Стив Таравела заяви вчера, че участието на ООН в проекта, свързан с кея, все още е спряно в очакване на намирането на по-добро решение на проблемите със сигурността.
Макар че от самото начало е бил замислен като временен и никога не е бил обявяван като цялостно решение на проблемите, свързани с доставката на хуманитарна помощ в Газа, проектът на президента Джо Байдън на стойност 230 млн. долара се сблъска с поредица от предизвикателства, откакто започна да функционира за първи път на 17 май. Проектът стана обект на остри критики от страна на хуманитарни служители и представители на републиканците в Конгреса, които изтъкнаха, че инициативата е прекалено скъпоструваща и несигурна. До момента, благодарение на кея, в Газа са били доставени над 19,4 млн. паунда или казано просто 8,6 млн. килограма храна. Дейността му обаче е възпрепятствана не само от смущения в организацията, но и от непредсказуемото време. Бурното море повреди кея само няколко дни след началото на експлоатацията му, което принуди военните сили да го демонтират временно за ремонт и след това да го инсталират отново. Силните вълни, регистрирани вчера в района, доведоха до повторно демонтиране и преместване на обекта в израелското пристанище Ашдод.
Няколко американски високопоставени лица, които се съгласиха да говорят пред медията при условие на анонимност, споделиха, че военните сили могат да монтират отново кея, след като лошото време отмине през следващите дни, но окончателното решение по въпроса все още не е взето.
Сабрина Сингх, говорителка на Пентагона, призна, че не знае кога съоръжението ще бъде монтирано отново.
„Когато бъде решено че е подходящият момент да възстановим този кей, ще ви информираме за това,“, каза още тя.
Както е известно, палестинците са подложени на крайна форма на глад, тъй като размирните действия в продължаващата почти девет месеца война между Израел и групировката „Хамас“, израелските ограничения на граничните пунктове, които са много по-продуктивни от морския маршрут, и нападенията срещу конвоите с хуманитарна помощ намаляват осезаемо потока от хранителни продукти, лекарства и други стоки от първа необходимост.
Георги Янчев пред Искра.бг: Ветропарковете в Черно море ще унищожат риболова и туризма
Кеят беше замислен за израелски операции