Тревожна статистика: 1 на всеки 1000 бебета се ражда глухо

1
61
Бебе
Бебе. Снимка: Freepik.com

Едно от всеки хиляда деца се ражда глухо, а три на всеки хиляда новородени имат различна степен на слухови нарушения. Това означава, че от общо 51 197 бебета, родени в България през 2023 г., между 50 и 60 имат пълна или частична загуба на слуха. За съжаление, това не се открива веднага, а би трябвало, казва доц. д-р Даниел Петков, началник Клиника по УНГ болести в УМБАЛ-Бургас.

„Ако се опираме на тези научни данни, би трябвало в България да диагностицираме всяка година по 50-60 глухи деца. А реално се диагностицират много по-малко. Причината е както в незнанието на родителите, така и в непровеждането на слуховия скрининг, който следва да е задължителен“, добавя той.

Ранна диагностика на детската глухота в България

В България детската глухота се открива около първата година на детето, а би следвало това да се случва месеци след раждането. В много неонатологични отделения, включително УМБАЛ-Бургас, слуховият скрининг се извършва задължително още в първите дни от живота на бебето. За съжаление, това не е практика във всички лечебни заведения. Ако изследването не се направи веднага след раждането, родителите трябва да търсят възможност за тест до двумесечна възраст или най-късно до шестмесечна възраст на бебето. Ако слуховият скрининг покаже отклонения, той трябва да се повтори след месец-два.

Как се извършва слуховият скрининг?

Слуховият скрининг е безболезнено изследване с апарат, като във външния слухов канал се поставя сензор с мек накрайник. Подава се звуков сигнал и апаратът отчита реакцията на вътрешното ухо. Така могат да се „уловят“ увреждания на вътрешното, външното или средното ухо.

„Ако при скрининга са установени нарушения на слуха, лекарят може да препоръча изследване на евокирани потенциали със специална апаратура, с каквато Клиниката по УНГ болести на УМБАЛ Бургас вече разполага. Извършва се с пълна упойка и само по лекарска преценка. Често причините за нарушения слух са лечими, а нелечимите се преодоляват с протезиране, което колкото по-рано се извърши, толкова по-пълноценно ще чува детето. Оптималната възраст при новородените е между 6-ия и 8-ия месец“, посочва доц. д-р Даниел Петков.

Нормално развитие на слуха и предупредителни сигнали

При нормално развитие на слуха, на 4 месеца бебето реагира на силен звук, а на 6-7 месеца разпознава по-слаби звуци и локализира посоката им. Притеснение има, когато до края на втория месец детето не реагира на силни звуци – пляскане с ръце, кучешки лай, шум от прахосмукачка или сешоар. На 3 месеца детето трябва да реагира на свирещи играчки, а на 5 месеца – на звуци от радио и телевизор. Думите започва да разпознава около 1 година, но не бива да се чака до тогава.

Забавено говорно развитие и ранна интервенция

При деца с намален слух или пълна глухота се наблюдава забавено или липсващо говорно развитие. Затова ранното диагностициране и протезиране дават шанс на децата с нарушения на слуха да развият нормално сетивата си, да проговорят и да възприемат света като чуващите деца.

Ранното откриване и лечение на слуховите нарушения е от решаващо значение за нормалното развитие на детето. Родителите трябва да са информирани и да настояват за ранни изследвания, за да осигурят най-доброто за своите деца.

Често задавани въпроси (FAQ):

  1. Какво е слухов скрининг?

    • Слуховият скрининг е безболезнено изследване за оценка на слуха при новородени.
  2. Кога трябва да се извърши слухов скрининг?

    • В първите дни след раждането, а ако не е възможно, до двумесечна възраст на бебето.
  3. Какво да правя, ако скринингът покаже отклонения?

    • Консултирайте се с лекар, който може да препоръча допълнителни изследвания и протезиране.
  4. Какви са признаците на слухови нарушения при бебета?

    • Липса на реакция на силни звуци до втория месец, липса на реакция на свирещи играчки до третия месец и др.

България привлича 50 000 здравни туристи годишно. Турция остава лидер!

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] на завръщане към нормалните функции и живот на хора с увреждане на слуха е речевата рехабилитация. Кабинет за слухова и речева […]