Колко е дълъг животът на панелните блокове в България и как може да се удължи?

24
45134
Панелен жилищен блок
Панелен блок. Снимка: Искра.бг

Панелните панелни блокове са ключова част от жилищния фонд в България и много други страни, построени основно през втората половина на 20-ти век. Тези сгради предлагат икономичен и бърз начин за решаване на жилищния проблем, но същевременно поставят въпроса за своята дълготрайност и сигурност. Покрай действащите у нас програми за енергийна ефективност, известни повече като саниране, все повече на дневен ред се повдига въпросът дали панелните блокове трябва да бъдат основно ремонтирани или съборени и построени наново

Какво показват проучванията на панелните сгради?

Едно от проучванията, които разглеждат живота на панелните блокове, е проведено от Университета по архитектура, строителство и геодезия /УАСГ/ в София. Според тяхното изследване, първоначално предвидената дълготрайност на панелните сгради е около 50 години. Въпреки това, при добро поддържане и редовни ремонти, този срок може да бъде удължен до 70-100 години.

Друго важно проучване, проведено от Политехническия университет в Краков през 2010 година, анализира техническото състояние на панелните сгради и заключава, че със систематична рехабилитация и модернизация, животът на тези конструкции може да бъде значително удължен. В изследването се подчертава значението на редовните инспекции, обновяване на фасадите и подмяна на инсталациите като ключови фактори за удължаване на експлоатационния срок на панелните блокове.

Изследването установява, че много от панелните блокове в Полша, въпреки възрастта си, запазват значителна структурна цялост. Това се дължи на качествените материали и строителни методи, използвани при тяхното изграждане.

Основните проблеми, открити при инспекциите, включват корозия на стоманените елементи, пукнатини в панелите и недостатъчна топлоизолация. Въпреки това, тези проблеми не са непреодолими и могат да бъдат адресирани чрез адекватни ремонтни дейности.

Как може да се удължи животът на панелните блокове?

Редовната проверка на състоянието на сградите е от съществено значение. Специалисти трябва да инспектират конструкциите, за да идентифицират и отстранят проблеми като корозия, пукнатини и други дефекти на ранен етап.

Подмяната на старата изолация с нови, по-качествени материали може значително да подобри енергийната ефективност на сградата и да предпази конструкцията от неблагоприятни климатични условия. Обновяването на фасадата също така подобрява външния вид и повишава стойността на имота.

Специално внимание трябва да се обърне на покрива, който е една от най-уязвимите части на сградата. Редовната му поддръжка и ремонт могат да предотвратят течове и други проблеми, които биха могли да засегнат структурата на целия блок. 

Остарелите водопроводни и електрически инсталации могат да причинят сериозни проблеми. Подмяната им с нови системи може да предотврати аварии и да повиши сигурността на сградата.

В някои случаи може да е необходимо укрепване на самата конструкция на сградата. Това може да включва добавяне на допълнителни стоманени елементи или укрепване на съществуващите връзки между панелите.

Саниране в Бургас: Обявена е обществена поръчка за 30 жилищни сгради

Абониране
Известие от
guest

24 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Колко е дълъг животът на панелните блокове и как може д… […]

Милко
Милко
4 месеци по-рано

Панелните блокове имат доста здрава конструкция и са пример за здраво строителство. За съжаление обаче в България се говори само за саниране и енергийна ефективност, а все още не става дума за цялостен ремонт на конструкцията. А такъв скоро ще е необходим!

Селянин от София
Селянин от София
4 месеци по-рано

Рано или късно ще трябва да се сбогуваме с това панелно строителство. Новите блокове се строят по съвсем нови методи и затова цената на имотите е съвсем различна. Иначе няма лошо да им се удължи животът, но пак трябва да се готвим за алтернативата.

Кактус
Кактус
4 месеци по-рано

Пазарът на имоти показва, че търсенето към панелни жилища все още е високо… Така че засега всичко е наред 😀

Даниела
Даниела
4 месеци по-рано

Един апартамент в панелен блок може да се направи да изглежда чудесно, но се искат много пари. И после трябва да се молиш да не се срути 😀

Кънчо
Кънчо
4 месеци по-рано
Reply to  Даниела

Ти хабер имаш ли от строителство?

Баузър
Баузър
4 месеци по-рано

И там има имотен балон, който скоро ще се спука

Семката
Семката
4 месеци по-рано

Като дойде време да се събарят над Люлин направо една малка атомна бомбичка могат да хвърлят

Анонимен
Анонимен
4 месеци по-рано

На няколко места е споменато, че със систематична рехабилитация и модернизация може да се удължи живота на панелните блокове, само дето българинът не знае какво е поддръжка. Той иска веднъж като е построен блока, ако може никога да не го пипа или държавата му е длъжна да направи поддръжката

феликс
феликс
4 месеци по-рано

лошото е, че цената на имотите в панелните жилища скоро ще почне да пада.. аз лично не бих се наел да правя ремонт и да пръсна едни 40 000 лева, а после да отидат на вятъра. който има акъл продава сега

лицето
лицето
4 месеци по-рано

Честно казано, панелките вече са си доста остарели и не стават за съвременния начин на живот. Ремонтите са скъпи и често недостатъчни. По-добре да се инвестират пари в ново строителство, отколкото да се пръскат пари на вятъра.

леля ПЕТУНИЯ
леля ПЕТУНИЯ
4 месеци по-рано

Панелките си имат чар, дори старите соц апартаменти доста ме кефят. Но в един момент ще почнем да си говорим за сигурност, не за комфорт… Един имот не трябва да е застрашен от рухване най-малкото…

Свети Петър
Свети Петър
4 месеци по-рано

Да му мислят тези след нас

покемон иванов
покемон иванов
4 месеци по-рано

Проблемът не са блоковете, а това че българинът самосиндикално решава да прави ремонт, да избива стени, да усвоява тераси и т.н. Накрая общата конструкция страда. И ако има земетресение, като това в Турция, ще има и сериозни последици. Тогава ще се хванат да правят проверки и т.н. Все пак живеем в България…

Николай
Николай
4 месеци по-рано

Да кажем че панелните сгради
Са едни от наи не ловкия строежи
Бих казал че старите тухлени Апартаменти са много здравй
Които са на 4 етажа много ми харесва
Самата конструкция който купува
Панелка ще съжалявам – въпреки
Брокерите дето на дуват главата и
Изливат клиентите с страхотни Инвестиции апак не знаят колко
Е жалко да подлъгваш клиента
Всеки си знае как взима пари и как се Плаща на последак всеки е брокер Ужас ..!

Шарлатанин
Шарлатанин
4 месеци по-рано

Проблемът не е в панелните блокове, преминали изпитанията на времето и….. земетресенията. Въпросът е, какво правим с „модерното“ строителство с повече мидички, рачета, пепел и хума в бетона, отколкото пясък и чакъл?

Арх. Русев
Арх. Русев
4 месеци по-рано

Преди да паднат панвлките ще метем праха от рухналия център на София. Защо никой не коментира какво правим със сградите в центъра? Компрометирани от търговските обекти. Които са строени с бетон, който сега се рони ката варова мазилка? Къде са брокерите, за да кажат 🙂

Иван Г
Иван Г
4 месеци по-рано

Глупости !! А къщите по на 100-150 г????