Белият дом е крил, че Тръмп е търсил политическа помощ от Украйна

0
91
Доналд Тръмп

Президентът на САЩ Доналд Тръмп не само е злоупотребил със служебното си положение, опитвайки се да поиска от Украйна да се намеси в президентските избори през 2020 г. в негова полза, но и Белият дом се е опитал да укрие доказателствата за това поведение, съобщиха американските медии.

Твърдението е от жалба на разобличител, за когото се твърди, че е служител на ЦРУ. Жалбата бе представена в четвъртък от Комисията по разузнаването в Камарата на представителите на САЩ, която е контролирана от демократите.

В телефонен разговор, проведен през юли 2019 , американският президент е поискал от украинския си колега Влодомир Зеленски да разследва политическия опонент на Тръмп от Демократическата партия Джо Байдън. Тръмп е действал в координация с главния прокурор на САЩ и личния си адвокат, става известно от стенограма на разговора, разпространена от президентската администрация в сряда.

Демократите започнаха разследване дали Тръмп може да бъде подложен на процедура за импийчмънт.

Стенограмата от разговора между двамата президенти не е била съхранявана в обичайната компютърна система, а в отделна система, използвана за класифицирана информация. Според демократите това е доказателство, че Белият дом се е опитал да прикрие скандала.

Официалната стенограма от 30-минутния телефонен разговор съдържа удивителна размяна на молби, обещания и ласкателство, като някои от репликите не се отнасят до Байдън, отбелязва „Ройтерс“.

Какво има в стенограмата

„Доста се говори за сина на Байдън и че Байдън е спрял прокурорската проверка, и много хора искат да научат повече за това, така че би било страхотно да сторите, каквото е възможно, с главния прокурор“

заявил Тръмп според обобщение на разговора, разпространено в сряда от министерството на правосъдието във Вашингтон.

„Байдън обикаляше да се хвали, че спрял разследването, така че, ако може да видите това нещо… на мен ми звучи ужасно“, се казва в друг от цитатите на Тръмп.

Броени дни преди разговора президентът нареди без ясни мотиви да се замрази превеждането на около 391 млн. долара американска помощ за Украйна. Тръмп споменава помощта, която САЩ оказва на Украйна, в разговора и малко след това казва на Зеленски: „Бих искал да ни свършите една услуга, защото и ние като Украйна преживяхме много“. Веднага след това Тръмп насочва разговора към Байдън и неговия син.

Намесата на главния прокурор на САЩ

Името на министъра на правосъдието Уилям Бар, който е и главен прокурор на САЩ, също бе замесено в скандала.

Това стана с публикуването на доклада от 12 август на все още анонимен информатор от разузнавателните среди на САЩ. С него той уведомява главния инспектор на службите, че „централна фигура в този натиск е личният адвокат на президента Рудолф Джулиани и, изглежда, участва и главният прокурор Уилям Бар“.

В текста му се казва още, че информацията за това идва от няколко източника от американската администрация в продължение на 4 месеца и че макар да не е бил очевидец на повечето случаи, информаторът е установил припокриване на повечето обстоятелства от различните му източници.

Описвайки това, което е научил за разговора от 25 юли от половината от дузината служители, присъствали в стаята или слушали разговора, авторът посочва, че Тръмп е притискал Зеленски да помогне в доказване на подозренията, че твърденията от 2016 г. за руска намеса в полза предизборната кампания на американеца са дошли от Украйна.

Освен това той изрично искал украинците да открият и предадат сървърите, използвани от Националния съвет на Демократическата партия, които са били прегледани от американска компания за киберсигурност, стигнала до заключение, че проникването в тях е от руски хакери.

Нататък в документа се разказва за срещи, свързани с исканията на Тръмп към Зеленски, на 26 юли в Киев на Кърт Волкър (специалният представител на САЩ за Украйна) и на 2 август в Мадрид на Рудолф Джулиани. Имената на трима служители от най-тесния кръг на Зеленски присъстват в текста.

В какво може да бъде обвинен Тръмп

Все още изобщо не е ясно в какво точно може да бъде обвинен Тръмп, но най-реалистичните предположения са:

– възпрепятстване на правосъдието и злоупотреба с органите на реда и закона и техни служители;
– преследване на политически опоненти;
– злоупотреба с правомощия във външната политика;
– опити за възпрепятстване или намеса в разследванията на Конгреса;
– разпространяване на лъжи сред американците.

Шест комисии на Камарата на представителите имат задача да извършат проверки и ако установят предполагаеми престъпления, да докладват на правната комисия. Тя формулира текста на решението за обявяване на президента на САЩ за негоден да изпълнява задълженията си заради нарушаване на Конституцията и други закони. Процедурата се предава на Сената, където е същинското гласуване. Решението „за“ или „против“ импийчмънт се взима с квалифицирано мнозинство от две трети (67 сенатори).

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments