Днес в Народното събрание ще бъде обсъден проект на нов Правилник за организацията и дейността на парламента. Този проект беше изготвен от специално създадена временна комисия и включва редица значителни промени в структурата и функционирането на парламентарните комисии.
Основни промени в парламентарните комисии
Проектът предвижда създаването на две нови комисии:
– Комисия по демографската политика, децата и семейството.
– Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове.
Съществуващите комисии ще претърпят следните промени:
– Комисията по труда, социалната и демографската политика ще бъде преименувана на Комисия по труда и социалната политика.
– Комисията по въпросите на децата, семейството, младежта и спорта ще стане Комисия по въпросите за младежта и спорта.
– Комисиите по конституционни въпроси и правни въпроси ще се слеят в една – Комисия по конституционни и правни въпроси.
Също така ще бъдат премахнати:
– Комисията по въпросите на Европейския съюз, Шенгенското пространство и Еврозоната.
– Комисията за контрол върху управлението на средствата от европейските фондове.
Състав на постоянните комисии
При определяне на състава на постоянните комисии ще се запази съотношението между числеността на парламентарните групи, с изключение на постоянната комисия за контрол над службите. Решение за създаване на временна комисия ще може да се приема не по-късно от два месеца преди датата на избори за Народно събрание.
Изисквания за парламентарни групи
За образуване на парламентарна група ще са необходими минимум 10 депутати. Народните представители от парламентарна група, която е преустановила съществуването си, ще стават нечленуващи в група и няма да могат да бъдат приети за членове на друга парламентарна група, нито да образуват нова. Депутат, напуснал или изключен от парламентарна група, също ще става народен представител, нечленуващ в парламентарна група, без право да заявява принадлежност към друга парламентарна група.
Възнаграждения и служебни автомобили
Временната комисия първоначално прие, а след това прегласува и отхвърли предложението депутатите да не получават възнаграждения и да нямат право да използват служебни автомобили по време на предизборна кампания за парламентарни избори до свикване на новоизбраното Народно събрание.
Парламентарен контрол
В дневния ред на днешното заседание е предвиден и парламентарен контрол. Служебните министри Мария Павлова, Галя Кондева, Георги Тахов, Георги Гвоздейков, Петко Николов, Владимир Малинов, Калин Стоянов, Найден Тодоров и Виолета Коритарова ще отговарят на въпроси и питания от депутатите.
Предстои финалният дебат по текстовете в пленарната зала, който ще определи окончателната версия на новия правилник.
Новият вариант на COVID-19 „Флирт“ зарази стотици за седмица