Върховният административен съд /ВАС/ окончателно отхвърли жалбата на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество /КОНПИ/ по дело, инициирано и спечелено от Антикорупционния фонд /АКФ/ през 2022 г. Това решение слага край на двугодишния период, през който КОНПИ използва процедурни трикове, за да избегне изпълнението на съдебното решение, което я задължава да разкрие информацията пред АКФ.
През април 2022 г. АКФ заведе дело срещу КОНПИ, след като комисията отказа да предостави достъп до решенията си за образуване на производство за конфискация на незаконно придобито имущество. В хода на делото стана ясно, че комисията, в нарушение на закона, е обявила за служебна тайна всички свои решения за образуване на конфискационно производство, взети през 2018 г. от тогавашния директор Пламен Георгиев. Георгиев подаде оставка през 2019 г. след скандала „Апартаментгейт“, започнал с разкрития на АКФ и Свободна Европа.
През ноември 2022 г. Административен съд–София град /АССГ/ постанови, че решенията на КОНПИ не могат да бъдат служебна тайна и представляват обществена информация с надделяващ обществен интерес. Съдът задължи комисията да предостави пълен достъп до тях в 14-дневен срок след влизането на съдебното решение в сила. Въпреки това, КОНПИ подаде иск решението да бъде обявено за нищожно и спря предоставянето на информацията.
През март 2023 г. АССГ отхвърли иска на КОНПИ и потвърди, че решението на съда е напълно разбираемо и изпълнимо. Лора Георгиева от правния екип на АКФ коментира:
„Съдебният акт е задължителен за изпълнение от всички, до които се отнася. КОНПИ обаче демонстрира неуважение към закона и своеволно реши да не изпълнява решението на съда и да не разкрива търсената обществена информация.“
Въпреки ясното решение на АССГ, през април 2023 г. КОНПИ отново прибегна до процедурни трикове и обжалва решението на АССГ пред Върховния административен съд, което забави разкриването на решенията с още една година.
Преди няколко дни ВАС потвърди определението на първоинстанционния съд за прекратяване на производството, което означава, че пред КОНПИ не остава нищо друго, освен да изпълни решението на съда. Веднага след публикуването на определението на ВАС, АКФ изпрати до КОНПИ писмо с искане за незабавното изпълнение на съдебното решение от 14.11.2022 г.
Според АКФ решенията за започване на конфискационно производство трябва да се публикуват, както се публикуват тези за установяване на конфликт на интереси. АКФ заяви, че ако КОНПИ отново се отклони от задължението си да изпълни съдебното решение, ще сигнализират съда и ще поискат налагане на глоба. Лора Георгиева допълва:
„Съдебният състав изцяло възприе аргументите на АКФ, че съдебното решение, чиято нищожност се твърди, е напълно разбираемо и изпълнимо и не са налице никакви пороци, водещи до нищожност.“
Директорът на АКФ Бойко Станкушев добавя:
„Колкото повече КОНПИ се бави да публикува тези решения, толкова повече се засилват съмненията, че ръководството ѝ се страхува от обществената реакция, когато те бъдат разкрити.“
Решението на ВАС бележи важен момент в борбата за прозрачност и отчетност на държавните институции, отговорни за антикорупционната политика в България. Ако КОНПИ отново се отклони от задължението си да изпълни съдебното решение, АКФ ще предприеме допълнителни мерки за налагане на отговорност.
Непокорният владетел: Управлението на Владимир-Расате е в кръв и вяра
[…] Върховен административен съд задължи КОНПИ да разкрие… […]
[…] Върховен административен съд задължи КОНПИ да разкрие… […]
[…] Върховен административен съд задължи КОНПИ да разкрие… […]
[…] Върховен административен съд задължи КОНПИ да разкрие… […]