PathOrchestra, новият универсален модел на изкуствен интелект /ИИ/, разработен в Китай, представлява значителен пробив в диагностиката на ракови заболявания. Този авангарден модел може да изследва повече от 20 човешки органа, включително белите дробове, гърдите и черния дроб, за наличието на рак.
Разработен съвместно от изследователи от Медицинския университет на военновъздушните сили /AFMU/, университета Цинхуа и софтуерната компания SenseTime, PathOrchestra използва най-големия набор от данни в Китай. Този набор включва близо 300 000 цифрови патологични изображения, което се равнява на впечатляващите 300 терабайта данни.
Революция в медицинската диагностика
PathOrchestra се отличава с това, че чрез самообучение се е „научил“ да анализира над 20 различни органа и да изпълнява множество клинични задачи. Сред тях са класификация на рака, идентифициране и откриване на лезии, диференциране на подтипове и оценка на биомаркери.
Този напредък е изключително значителен. Според професор Ван Чжъ от Академията за основни медицински науки към AFMU, разнообразието на патологичните изображения представлява огромно предизвикателство за ИИ, което подчертава значимостта на този успех.
Надеждност и точност на PathOrchestra
PathOrchestra е постигнал точност, надхвърляща 95%, в почти 50 клинични задачи, включително диагностика на подтип на лимфом и скрининг на рак на пикочния мехур. Този модел на ИИ може значително да намали натоварването на диагностиците и да повиши ефективността при преглед на медицински изображения.
С разработката на PathOrchestra Китай направи огромна крачка напред в областта на медицинската диагностика. Този универсален модел на изкуствен интелект може да революционизира начина, по който се извършва диагностика на ракови заболявания, предоставяйки по-бързи и точни резултати. Това е важен напредък, който има потенциала да подобри значително здравеопазването и да спаси безброй животи.
[…] от лидерите в технологичните компании смятат, че изкуственият интелект /AI/ тотално ще […]