България е на едно от челните места по сърдечно-съдови заболявания. Освен ниската здравна култура и липсата на профилактика, друг важен фактор за развитието им е затлъстяването на нацията. Това коментира началникът на Клиниката по кардиология във ВМА полк. проф. Ивайло Даскалов за „БНР“. По думите му много често артериалната хипертония протича безсимптомно, а нелекуването на високото кръвно налягане уврежда сърцето.
„Българите често неглижират основните рискови фактори, които са свързани с появата на сърдечно-съдовите заболявания“, каза той.
От друга страна, след като вече е налице заболяване, не го лекуват по възможно най-точния начин. Не сме и от хората, които правим често профилактични прегледи, така че вече появилото се заболяване да бъде под контрол от лекар-специалист, обясни проф. Даскалов.
Той добави, че храната също е от важно значение, за да поддържаме оптимално телесно тегло. От тази гледна точка, храненето се явява един от важните рискови фактори за сърдечно-съдова заболяемост.
Заедно с това има и други важни рискови фактори – високият холестерол, високото кръвно налягане – артериалната хипертония. Съществен рисков фактор е и захарният диабет. От съвременните, извън класическите рискови фактори, е повишеното ниво на стрес, посочи проф. Ивайло Даскалов.
По думите му, други рискови фактори, които допринасят за сърдечно-съдови заболявания, са злоупотребата с цигари и алкохол, недостатъчният сън и почивка.
Програма „Майчино здравеопазване“: Права и услуги за бременни жени
[…] България е на челните места по сърдечно-съдови заболяв… […]