По повод честите пожари и екстремно високите температури през последните дни д–р Петър Стоев, специалист по психиатрия и психотерапия, даде интервю за Искра.бг.
Какъв е профилът на хората, които умишлено предизвикват пожари?
„Обществото е „изкушено“ да прехвърля отговорността за пожарите /както и много други провинения/ върху психичноболните хора. Това социално явление се нарича „стигма“. Но в действителност хората с патологична, болестна страст към паленето /пироманите/ са нищожна част от извършителите. През цялата си практика съм срещал 2 или 3 истински такива, и то докато работех в Германия. Те изпитват удоволствие, понякога съчетано със сексуална възбуда /и чувство на облекчение/, предизвиквайки умишлено пожар, често с тежки материални загуби и човешки жертви. В действителност, повечето пожар у нас са предизвикани със съвсем рационална цел – много горски масиви бяха изгорени, за да се смени статута на земята. Другата беда на България е големият брой елементарни хора, които не мислят за последствията. Например гражданинът, които запали гуми в двора си и изгори 12 къщи. Огромният процент от пожарите /според служителите в лесничействата и огнеборците/ се причиняват поради неспазване на основни противопожарни изисквания от страна на земеделците и животновъдите. Тези случаи нямат нищо общо с психиатрията. Просто у голяма част от българите битува увереността, че държавата отсъства и можем да си правим каквото поискаме.“
Влияят ли високите температури върху нашето поведение? Ставаме ли по-тревожни и по-раздразнителни?
„Високите температури влияят както соматично, така и на психиката. При горещините възрастните хора се обезводняват бързо. Те не изпитват чувство за жажда и ако не приемат достатъчно количество течности, при високи температури могат да се дехидратитат, да колабират, а в по-тежки случаи и да развият делир. Като цяло хората стават по-раздразнителни. Но в същото време с жегите и у нас, и в чужбина се оправдават много явления, които нямат нищо общо с климата. Например, нарастващата разлика в доходите, намаляващата покупателната способност, обедняването на населението, грешните решения, вземани от правителствата. Ако може да ни послужи като утешение – природните явления винаги са били използвани от управляващите, като обяснение за трупащите се социални проблеми.
А що се отнася до нашите пациенти – психичноболните – те стават по–чувствителни при променливо време и тогава състоянието им се влошава. Това са преходните периоди: зима-пролет, есен-зима. А сега, когато температурите се покачват, стават по-сензитивни и по-раздразнителни.“
[…] Психиатърът д-р Петър Стоев: Не психичноболните, а прим… […]
[…] Психиатърът д-р Петър Стоев: Не психичноболните, а прим… […]
[…] Психиатърът д-р Петър Стоев: Не психичноболните, а прим… […]
[…] Психиатърът д-р Петър Стоев: Не психичноболните, а прим… […]