Българската руническа азбука оживява в нов дигитален шрифт

Нов проект възражда забравената българска руническа азбука чрез създаването на компютърен шрифт

0
301
Шрифтът
Шрифтът. Снимка: Костадин Костадинов, Facebook

Българската руническа азбука е била дигитализирана. Това съобщи в социалната мрежа Facebook лидерът на ПП „Възраждане“ Костадин Костадинов. Той и неговият екип стоят зад този грандиозен проект, по който са работили повече от 3 месеца. Но те не търсят комерсиална изгода от него. Напротив. Отказали са се от авторските си права върху проекта. Публикуваме поста на Костадинов в социалната мрежа Facebook без редакторска намеса:

„Както ви бях обещал, в четвъртък обявих един проект, по който работих в свободното си време през последните 3 месеца. Проект, който няма нищо общо с политиката:)
Всички българи знаем, че ние сме един от малкото народи, които имат своя собствена азбука. Малко хора обаче са наясно, че всъщност имаме две азбуки – едната е глаголицата, която е по-старата, а другата е кирилицата, която е създадена специално за нуждите на българския царски двор по времето на цар Симеон Велики. На пръстите на двете ни ръце обаче се броят хората, които знаят, че ние, българите имаме и трета азбука. Това е изключително загадъчната руническа азбука. Тя е изследвана на българска земя вече повече от 200 години, но все още няма ясно и категорично тълкуване на всички нейни символи, които наброяват повече от 30. Преди 30 години един български изследовател, известният историк Петър Добрев, излезе с едно смело тълкуване и разчитане на българските руни, основаващо се на база на тяхната връзка с разчетените тюркски и маджарски рунически символи. На базата на изследването на Петър Добрев, аз реших да дигитализираме българското руническо наследство и да дадем възможност на тази забравена българска азбука да бъде върната в някакво прилично обществено обращение. С екип от дизайнер и програмист направихме компютърен шрифт, който се казва български рунически шрифт и който от вчера ще бъде достъпен за свободно безплатно теглене от мрежата.
По този начин ако някой реши, може да пише на кирилица и после само с два клавиша (Ctrl+F3) ще може да превръща българския кирилски текст в български рунически текст. Вярвам, че по този начин ние ще привлечем всички, които се вълнуват от българската история, върху една част от нашето забравено културно-историческо наследство.
Запомнете – народът ни е единствен в света с три свои собствени азбуки. И това всъщност е основната цел на проекта „Български руни“ – руницата да бъде приобщена към общия национален спомен за глаголицата и за кирилицата.
До края на август ще е готово и мобилно прилажение, коеще даде възможност да се пише с български руни и от телефона. То също ще може да се ползва безплатно.
Прилагам снимка към адреса, от който може да изтеглите и инсталирате шрифта и на вашия компютър.
Още нещо важно – както се досещате, ако искам, мога да изкарам доста пари от тази идея. Повечето шрифтове са платени и носят на създателите си добри доходи. Аз и моят екип обаче се отказахме от авторските си права, за да може руницата да бъде максимално достъпна. Така направих преди години и с учебника по Родинознание, който издадох. От него съм раздал повече от 200 000 безплатни екземпляри. Винаги съм смятал, че търговията с българската история и културно-историческото ни наследство, е срамна, грозна и недопустима.

Надявам се проектът „Български руни“ да ви допадне!“

Бивш екоминистър към жителите на Елин Пелин: Внимание! Сложете си маски!

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments