Русия срещу Украйна: Най-мащабната война в ерата на фалшивите новини

В началото на април жители на Харков получиха съобщения, изпратени от правителствени служители. Оказаха се фалшиви

0
218
Знамена на Украйна и Русия
Знамена на Украйна и Русия. Снимка: Pixabay

В началото на април някои от жителите на Харков получиха серия от смразяващи текстови съобщения, изпратени от правителствени служители, в които се казваше, че трябва спешно да напуснат града, преди руските сили да го обкръжат, предаде „Reuters“.

„Поради заплахата от вражеско обкръжение, призоваваме цивилното население на Харков да напусне града до 22 април“, гласи текстът на едно от предупрежденията, което носи логото на Държавната служба за извънредни ситуации на Украйна и очертава безопасните маршрути за бягство в ясно изобразена инфографика.

По-късно станало ясно, че новината е фалшива. Един от местните жители, който се представя като Володимир Тимошко, споделя, че веднага разбрал за това. Причината е, че той е началник на полицията в Харковска област и щеше да е един от първите, които да разберат, ако действително са обявени каквито и да било официални планове за евакуация.

„Жителите започнаха масово да получават тези известия“, казва 50-годишният мъж, докато показва екранна снимка на предупреждението от мобилния си телефон, изпратено в момент, когато руските военни сили са били струпани по границата, която се намира едва на 30 км.

„Това е психологическа операция, тя предизвиква паника. Какво би си помислил един средностатистически гражданин, когато получи такова съобщение?“, възмущава се още висшият служител на реда.

Дезинформацията и пропагандата, които отдавна са в основата на войната между Русия и Украйна, напоследък биват подсилени чрез дигитални начини за комуникация. Както изглежда, това е най-мащабният конфликт, който светът е виждал от появата на смартфоните и социалните медии насам.

Тимошко разказва, че е получил около 10 подобни съобщения чрез SMS и съобщения с приложението Telegram през април и началото на май – седмиците, предшестващи руската офанзива в Североизточна Украйна, която започна на 10 май и откри нов фронт във войната.

Украински служител по сигурността, който помоли за анонимност пред медията, за да обсъди деликатните въпроси, заяви, че руските власти често изпращат голям брой текстови съобщения от устройства, прикрепени към разузнавателен дрон с голям обсег от серията „Орлан-10“, който може да проникне на десетки километри в украинското въздушно пространство. По думи на мъжа устройствата, известни като системи Leer-3, имитират базови станции на клетъчни мрежи, към които телефоните се свързват автоматично в търсене на покритие.

Според Андрий Коваленко, ръководител на украинския Център за борба с дезинформацията (ЦБД), клон на Съвета за национална сигурност, телефонните известия са били съпроводени от светкавично всяване на смут в социалните мрежи, докато руските военни сили са напредвали към Харков. Средният брой на публикациите в социалните медии, класифицирани от украинските власти като дезинформация за войната, е нараснал до над 2 500 на ден, когато настъплението към Харков е започнало през май, в сравнение с 200 на ден през март, сочат официалните данни.  Коваленко разкри, че украинското разузнаване е преценило, че кампаниите за дезинформация се провеждат основно от руската служба за сигурност ФСБ и военното разузнаване, известно като ГРУ. Руското външно министерство и ФСБ не пожелаха да коментират официално украинските твърдения, а екип на “Reuters” не успя да се свърже с представител на ГРУ.

Москва обвини остро Украйна и Запада, че са разпалили сложна информационна война срещу Русия, като са използвали най-големите западни медии, връзки с обществеността и технологични ресурси, за да разпространяват фалшиви и пристрастни разкази за Русия и войната. Украинският служител по сигурността призна, че страната му е използвала онлайн кампании в опит да засили антивоенните настроения сред населението на Русия, въпреки че определи тези усилия като „стратегически комуникации“ за разпространение на точна информация за конфликта.

Ботове и микротаргетинг

„Reuters“ интервюира девет души, запознати подробно с информационната и дезинформационната война, която се води паралелно с бойните действия на фронта. Сред интервюираните има украински служители, които са специалисти по проследяване на дезинформацията и анализатори по сигурността.

Украински служител по сигурността, пожелал анонимност, заяви, че след пълномащабната инвазия през 2022 г. разузнавателните служби са закрили 86 от така наречените руски бот обекти, разположени в Украйна, които са контролирали общо 3 милиона акаунта в социалните медии с приблизителен обхват на аудиторията от 12 милиона души. Такива съоръжения представляват стаи със специализирано компютърно оборудване, които могат да регистрират стотици фалшиви акаунти дневно в социалните медийни мрежи, за да разпространяват умишлено фалшива информация, разкри още служителят, като цитира една такъв обект, който е била открит от службите за сигурност в град Виница в Централна Украйна миналата година.

Коваленко обясни, че в момента най-значимите източници на руска онлайн дезинформация са TikTok в Украйна и Telegram в Европа. И двете приложения са широко използвани в Украйна. Той разказа, че по-рано тази година TikTok е закрил около 30 от 90-те акаунта, които Украйна е посочила като свързани с Русия разпространители на дезинформация, и допълни, че често се появяват нови акаунти, които заменят закритите. Коментирайки тези твърдения, ръководството на TikTok заяви пред медията, че регламентът на компанията забранява публикуването на фалшиво или подвеждащо съдържание, и призна, че през последните години са били закрити 13 тайни мрежи за влияние, действащи от Русия.

Така нареченото микротаргетиране, което анализира онлайн данните на хората, за да насочи към конкретни лица и аудитории специфични послания, подобно на целевата реклама, усложнява задачата на службите, които се борят с дезинформацията, тъй като им пречи да проследяват бързо кампаниите за влияние и да се противопоставят навреме на фалшивите новини.

„Тази дейност е много тактическа. Виждали сме насочване на атаки чак до украинските войски в окопите,“, твърди Джон Хълткист, главен анализатор в американската фирма за киберсигурност „Mandiant“.

Делян Пеевски: Христо Иванов е родственик на Ахмед Доган. Може би на „Росенец“ са двама!

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments