Спорната победа на президента на Венецуела Николас Мадуро и отзвука от нападението при Голанските възвишения – това бяха само част от събитията, които белязаха света през изминалата седмица.
В понеделник стана ясно, че президентът на Венецуела Николас Мадуро печели трети мандат. Това съобщи избирателната служба на страната малко след полунощ местно време, въпреки че многобройните екзитполове сочеха победа на опозицията. Това предизвика разнопосочни реакции от страна на лидерите на страните на Южна Америка.
„Режимът на Мадуро трябва да разбере, че на резултатите е трудно да се повярва. Международната общност и особено венецуелският народ, включително милионите венецуелци в изгнание, изискват пълна прозрачност. /…/ От Чили няма да признаем нито един резултат, който не може да бъде проверен“, заяви президентът на Чили Габриел Борич.
„Категорично осъждам поредицата от нередности с цел измама, извършени от венецуелското правителство. Перу няма да приеме нарушаването на волята на венецуелския народ“, каза министърът на външните работи на Перу Хавиер Гонсалес-Олаечеа, цитиран от „БТА“.
„Николас Мадуро, братко мой, твоята победа, която е победа на боливарския и на чависткия народ, чисто и недвусмислено разгроми проимпериалистическата опозиция. Те също така победиха регионалната, интервенционистка и монроистка десница. Народът се произнесе и Революцията победи“, заяви обаче кубинският президент Мигел Диас-Канел.
Аржентинският президент Хавиер Милей каза, че „Аржентина няма да признае поредната измама и се надява, че този път въоръжените сили ще защитят демокрацията и народната воля“.
Впоследствие Венецуела беше призована да публикува подробни и проверими данни от гласуването. Последваха масови протести в страната. Неправителствени организации съобщиха за поне 11 загинали при сблъсъците и стотици пострадали. Най-малко 750 души са били арестувани при безредиците.
Основният му съперник Едмундо Гонсалес призова привържениците си да продължат мирните протести с искане да бъде уважен реалният резултат от гласуването. Хиляди се стекоха на поредните демонстрации: „Тук сме, за да покажем, че искаме демокрация. Уморихме се да живеем така. Искаме свобода и човешки права. Хората гладуват, умират заради лошо здравеопазване. Не е честно толкова богата страна да преживява това. Ние сме добри хора“, предаде „БНР“.
В сряда Мадуро поиска Върховният съд да провери резултатите от вота във Венецуела. Той настоя пред репортерите, че е имало заговор срещу неговото правителство и че избирателната система е била пробита от хакери, но не представи никакви допълнителни подробности или доказателства.
На този фон предходната събота беше съобщено, че 12 деца и младежи са били убити от ракета, изстреляна от подкрепяната от Иран групировка „Хизбула“ в Южен Ливан. Тя е ударила футболно игрище в окупираните от Израел Голански възвишения, според израелската армия.
„Хизбула“ направи изявление, че няма нищо общо със смъртните случаи в Мадждал Шамс, а ливанското правителство осъди „всички актове на насилие и атаки срещу всички цивилни“.
В понеделник израелският министър-председател Бенямин Нетаняху заяви, че страната му ще даде твърд отговор на удара по окупираните от Израел Голански възвишения в края на миналата седмица, при който бяха убити 12 юноши:
„Държавата Израел няма да остави това без последствия. Нашият отговор ще дойде и той ще бъде твърд.“
Същевременно високопоставен израелски служител в областта на отбраната каза, че Израел иска да нанесе щети на „Хизбула“, но не желае да въвлече региона в пълномащабна война. Други двама служители казаха, че страната се подготвя за възможността да избухнат сражения с продължителност няколко дни.
Същевременно САЩ, Германия и България призоваха гражданите си да напуснат Ливан предвид случващото се.
Във вторник израелската армия обяви, че нейни изтребители са убили в района на Бейрут най-високопоставения военен командир на „Хизбула“ и ръководител на стратегическото подразделение на ливанската шиитска групировка Фуад Шукр. Фуад е бил дясната ръка на лидера на „Хизбула“ Хасан Насрала и негов съветник за военните операции, се казва в изявлението. Същевременно беше съобщено и за убийството на лидера на „Хамас“ Исмаил Хания в Техеран.
В четвъртък израелските военни заявиха, че имат потвърдена информация, според която военният ръководител на „Хамас“ Мохамед Дейф е бил убит при въздушен удар в ивицата Газа миналия месец.
В сряда пакистанецът Халид Шейх Мохамед, смятан за „мозъка“ зад атентатите от 11 септември 2001 година и задържан в американската военна база Гуантанамо, се споразумя за наказание с властите на САЩ, съобщиха от Пентагона. Споразумението ще му даде възможност да избегне процес, в който може да му бъде произнесена смъртна присъда. Вместо това, той ще остане в затвора до живот, уточнява „New York Times“.
Постигнатото споразумение важи за още двама обвиняеми – Уалид бин Аташ и Мустафа ал Хаусауи, задържани в Гуантанамо. Te са обвинени в тероризъм и убийството на близо 3000 души при атентатите в Ню Йорк и Вашингтон.
През изминалите дни проливни дъждове паднаха в северозападните райони на Северна Корея, като наводниха повече от 4000 къщи в районите Синуиджу и Уиджу, съобщиха севернокорейските държавни медии. По техни данни севернокорейският лидер Ким Чен-ун лично е инспектирал наводнените райони и е изразил сериозна тревога от щетите.
Изненадващо Южна Корея обяви, че е готова да предостави на Северна Корея помощ за щетите.
„Властите в Сеул имат готовност да обсъдят подробности за необходимите хуманитарни доставки, мащаба на помощта и начина на нейното прехвърляне със севернокорейския Червен кръст и очакват бърз отговор от Пхенян“, заяви южнокорейският клон на международната хуманитарна организация, предава „БТА“.
Не е ясно дали Пхенян ще отговори на предложението или ще се съгласи да води дискусии. Северна Корея е прекъснала всички линии за официална комуникация с Южна Корея.
В четвъртък Украйна получи първите изтребители F-16, които чакаше с нетърпение от месеци, за да отвърне на руските ракетни удари, потвърди официален представител на САЩ пред “Associated Press”. Украински депутат също потвърди, че Украйна е получила малък брой изтребители от серията F-16. Двамата служители се съгласиха да застанат пред медията, но пожелаха анонимност, тъй като не им е разрешено да говорят публично по темата.
Западът се колебаеше дали да предостави самолетите, след като преди това се опасяваше, че въоръжаването на Украйна с модерни оръжия от подобен тип ще доведе до по-нататъшна ескалация на войната с Русия. САЩ също така обучават украински пилоти как да управляват самолетите, като първата група пилоти вече е успешно подготвена за експлоатацията им.
Засега не е ясно колко изтребителя са били предоставени в първия транш и кои държави са ги предоставили. Украйна се нуждае от поне 130 изтребителя от серията F-16, за да неутрализира руската въздушна мощ, твърдят украински представители. Въпросните модерни изтребители могат да летят със скорост до два пъти по-висока от скоростта на звука и имат максимален обсег от над 2000 мили /3200 км/.
В същия ден говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че руските сили са готови да свалят първата партида пристигнали в Украйна изтребители F-16 и че те няма да бъдат „панацея“ за армията на Киев. Той отказа да коментира появилата се в медиите информация, че в най-близко бъдеще предстои размяна на затворници между Русия и САЩ. Припомняме, че в сряда няколко руски дисиденти и активисти изчезнаха от затворите, в които излежават присъдите си. Тълкуванието е, че това е възможно да предстои мащабна размяна на затворници между Русия и Беларус, от една страна, и САЩ, Германия, Словения и Великобритания, от друга. „Франс прес“ пише, че според техни роднини и неправителствени организации, те са били прехвърлени на неизвестно място.
Най-важното от света през изминалата седмица – Камала Харис и Летните олимпийски игри в Париж