В понеделник президентът Румен Радев връчи последния проучвателен мандат на представители на парламентарната група /ПГ/ на „Има такъв народ“ /ИТН/. Той ги призова да му посочат кандидат за премиер и веднага да пристъпят към разговори, да заложат на конструктивния и прозрачен подход, както и в разумни срокове да информират за случващото се.
„Третият мандат е последният шанс пред 50-ото Народно събрание да излъчи правителство и да не отлети в историята скоропостижно без съществени постижения. /…/ Успешната реализация на третия мандат очевидно не е лека задача, но очаквам да подходите към нея със същата отговорност, която вече заявихте пред обществото“, заяви Радев на представителите на парламентарната група на ИТН. Държавният глава отбеляза позицията на политическата формация, заявена още в началото на конституционната процедура, за необходимостта от редовно правителство и за съставяне на надпартиен експертен кабинет.
Третият мандат има своята специфика, доколкото той предоставя по-голяма гъвкавост, каза още президентът и призова ИТН да започнат своевременно, конструктивно и прозрачно да водят разговорите в 50-ото Народно събрание за възможностите да се състави кабинет и да се излъчи кандидат за министър-председател. Очаквам в разумен срок да ни информирате за резултатите от тези разговори, посочи държавният глава.
На този фон депутатът от ИТН Станислав Балабанов заяви, че до края на седмицата ще стане ясно има ли воля сред останалите да работят по приоритети.
Във вторник беше реализиран първият разговор. Той беше с единственият представител на независимите депутати, напуснали ПГ на „Величие“, бе Красимира Катинчарова. Тя разговаря от името на останалите още петима депутати, напуснали партията, след което групата преустанови съществуването си. По време на дискусията тя постави като условие да се подкрепя предложения от тях проект на решение за съвместно изграждане на проекта АЕЦ „Белене“ с Украйна. На това от партията на Слави Трифонов отговориха, че могат да предложат и настоява на председателя на енергийната комисия предложението да бъде разгледано по време на заседание. Този отговор обаче не удовлетвори Катинчарова и съгласие не беше постигнато.
Последва среща с останалата част от ПГ на „Величие“, след която Тошко Йорданов заяви, че подкрепата за кабинета е нараснала на 22 души.
От ГЕРБ-СДС потвърдиха, че няма да подкрепят кабинет с втори и трети мандат. От „Продължаваме Промяната – Демократична България“ /ПП-ДБ/ споделят, че са скептични за правителство с трети мандат след общата им работа в миналото.
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов написа във Facebook, че „натовският генерал никога няма да даде мандат за управление на антинатовска партия“ и каза, че и сега имат готовност да излъчат кабинет и да представят правителство. В четвъртък имаше и разговори с БСП.
Парламентарната група на ДПС под ръководството на Делян Пеевски отказа среща с представителите на ИТН и настоя по-бързо да върнат мандата неизпълнен, за да се върви по предвидената в Конституцията процедура.
На 29 юли от ОДМВР-Велико Търново съобщиха, че е избухнал пожар около 11:00 часа в цех на предприятие „Свилоза“ в Свищов. Пожарът е бил потушен и ситуацията – овладяна. Пострадали са четирима души от ведомствената противопожарна служба на предприятието, които след преглед в „Спешна помощ“ в Свищов са били освободени за домашно лечение, допълниха от полицията.
Нанесени са значителни материални щети по цеха. Причините за пожара са в процес на изясняване. По случая се води досъдебно производство. Не се съобщава за замърсяване на въздуха.
В понеделник Върховният административен съд /ВАС/ отхвърли искането на Андрей Гюров за спиране на предварителното изпълнение на решението на УС на БНБ за отстраняването му като подуправител. Решението може да бъде обжалвано.
През цялата изминала седмица продължи кризата с пожарите в България. Във вторник беше съобщено за голяма огнена стихия край село Микрево в община Струмяни. От BG-ALERT призоваха за евакуация на село Кърпелево заради пожара край село Каменица в същата община. Съобщението е получено на територията на Кресна и Струмяни малко след като стана ясно, че между селата Каменица и Микрево гори гора в близост до пътя. Населението на с. Кърпелево и Цапарево беше евакуирано.
В гасенето се включиха два самолета, както и военнослужещи от Сухопътните войски.
В същия ден от Министерството на труда и социалната политика изразиха готовност да евакуират заради пожар 56 жени, настанени в социални услуги в с. Каменица.
„Целта, която сме си поставили, е да опазим пътя между село Микрево и Цапарево и да не допускаме пожарът да отива в южна посока, каза пред журналисти в Микрево главният секретар на МВР Димитър Кангалджиев. В гасенето на огъня участват и двата самолета, изпратени по линия на механизма за гражданска защита на Европейския съюз, които пристигнаха вчера в страната, за да подпомогнат гасенето на огъня на българо – гръцката граница в планината Славянка. Двата самолета се включиха днес в овладяване на пожара край Микрево, но разстоянието става голямо, тъй като зареждат от язовир Доспат и се получава по-дълго време, в което не обливат“, посочи гл. комисар Кангалджиев, цитиран от „БТА“. По думите му обливането по въздух се извършва много прецизно.
През това време се е увеличил периметърът на пожара на българо-гръцката граница, като огънят е преминал защитната просека, но точно там е овладян.
Военнослужещи се включиха и в гасенето на пожара в планина Славянка. От Столична община обявиха, че техен екип с 12 души от дирекция „Аварийна помощ и превенция“ е участвал в гасенето на пожара на българо-гръцката граница край с. Петрово. Във вторник е имало и сериозен гърмеж в така нареченото „минно поле“, което много възпрепятства работата. Това беше потвърдено и директора на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ главен комисар Александър Джартов, който уточни, че екипите, гасящи пожара по българо-гръцката граница, са били изтеглени заради взривове на мини.
„От 2000 г. от българската страна на границата с Гърция няма противопехотни мини. Те са били поставени по време на Студената война, като в края на 1999 г. са премахнати от служители на „Гранична полиция““, коментираха за БТА от Главна дирекция „Гранична полиция“.
Двата френски самолета, изпратени по линия на Механизма за гражданска защита на ЕС, работят на терен от понеделник. Във вторник продължи обливането по въздух на пожара, като е създаден периметър за безопасност за хората на терен.
В сряда служебният премиер Димитър Главчев коментира, че пожарната обстановка продължава да е сложна и информира: „В района на селата Микрево и Цепарево гори горски масив. Там усилията са да се ограничи огънят на юг, за да не обхване и други населени места./…/ Жителите на тези две села са евакуирани и са прекарали нощта в Община Сандански.“
Той подчерта, че пожарникари, военнослужещи, горски, доброволци са в директен сблъсък със стихията и правят всичко възможно да я ограничат. Сложна и променлива е обстановката на гръцката граница в планината Славянка, коментира още премиерът.
На 1 август МО обяви, че военнослужещи и техника от Сухопътните войски и Военновъздушните сили /ВВС/ продължават да участват в гасенето на големите горски пожари в Област Благоевград.
Христо Иванов е родственик на Ахмед Доган! Това разкри в сряда в кулоарите на Народното събрание Делян Пеевски. И допълни:
„Той е намерил един компактен скут на „Росенец“ и си пие мазното кафе. Той обича да минава по скутовете. Преди четири години това е било бутафория. Всичко си дойде на местата. Той е родствено свързан с Ахмед Доган!“
Пеевски направи и още разкрития като хвърли тежки обвинения срещу президента Румен Радев, когото нарече „Мистър Кеш“. Според Пеевски именно той е виновникът за разцеплението в ДПС и благодарение на него в момента има няколко ДПС-та – едното е на Радев, а другото на Пеевски. Друго ДПС нямало.
В четвъртък в 50-ото Народно събрание се разрази голям скандал. Повод за острия тон в залата стана решението на служебното правителство да предложи за награждаване с орден „Стара планина” първа степен бившият министър на културата Георги Йорданов. Той заема поста в последните години на социалистическия режим между 1982 г. и 1989 г. Срещу инициативата се обявиха от ПП-ДБ през декларация. Почти се стигна и до бой.
За да се охладят страстите председателят на НС Рая Назарян даде почивка. След нея Атанас Атанасов продължи изказването си, но обграден от парламентарните квестори. В мотивите на служебния кабинет за награждаването на Георги Йорданов са посочени приносът му за развитие на културата. Предложението съвпада и с 90-ата му годишнина.
Най-важното от изминалата седмица – вторият мандат е неизпълнен и взривът в Елин Пелин
[…] Най-важното през изминалата седмица: Радев връчи трети… […]