Има над 10% ръст на чужденците, които посещават нашата страна заради културното наследство, съобщи в отговор на въпрос на репортер на Искра.бг заместник-министърът на културата Амелия Гешева. Тя взе участие в откритата днес в Бургас Национална среща „Добри практики“ на ведомството. Въпросният ръст включва туристите, които посещават България заради музеите и тези, които проявяват интерес към археологическите ни обекти.
„Статистиката трябва да е по-обективна, защото когато кажем музеи, всички си представят сградата на музея, а те имат много ангажименти по опазването на различни археологически обекти и други пространства, свързани с култура.“, обясни зам.-министърът.
Една от целите на България е да се разширят форматите, в които участваме на международно ниво. Гешева подчерта, че всяка година има все повече родни експозиции в големите световни музеи.
Увеличават се и средствата – както по линия на националния бюджет, така и от безвъзмездно чуждо финансиране по програма „Културно предприемачество, наследство и партньорство“, финансирана от страните – донори Финландия, Лихтенщайн и Норвегия. Нейната основна цел е да подобри работата и да създаде предприемачески дух на организациите, които се занимават с култура.
Зам.-министърът отчете повишаване и на парите, които отпуска държавата. Докато през 2016 г. за реставрация и консервация са били отделени 1 млн. лв, тази година те са 3,5 млн. лв.
Гешева съобщи още, че в момента се подготвя програмата „2020 г. – 2030г.“, в която основните приоритети на България ще бъдат култура, наследство и туризъм. Като такива за тях ще бъдат отделени повече средства.
От своя страна Министерството на културата финансира проекти, с които да привлече децата в музеите. Става въпрос за образователни продукти и модули.
„Така, че в рамките на свободното си време, в рамките на часовете по история, български език и литература и изобразително изкуство децата да бъдат в музеите.“, обясни Гешева.