Мъж е пострадал при пожар, възникнал в лек автомобил във Варна, информираха от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“.
Сигнал за горящ „Опел“ на булевард „Цар Освободител“ е получен в 07:11 часа вчера при РДПБЗН-Варна. Огнената стихия е била ликвидирана от един противопожарен автомобил с 4-ма служители от 01 РСПБЗН-Варна.
Пострадалият е на 63 години, като не се разкрива колко е тежко състоянието му.
Как да реагирате, ако автомобилът ви се възпламени в движение: Съвети от експертите
Инцидентите с автомобили могат да бъдат стресиращи и опасни, особено ако се възпламени в движение. За да се справите с такава ситуация безопасно, следвайте тези стъпки:
- Запазете спокойствие: Паниката само ще усложни ситуацията. Дишайте дълбоко и опитайте да се концентрирате върху следващите стъпки.
- Намалете скоростта и спрете безопасно: Веднага включете аварийните светлини и търсете подходящо място за спиране настрани от пътя. Избягвайте да спирате на мостове, тунели или в близост до други автомобили.
- Изключете двигателя: След като сте спрели, незабавно изключете двигателя, за да прекъснете горивоподаването и електрическото захранване.
- Излезте от автомобила: Веднага напуснете автомобила, като вземете със себе си всички пътници. Останете на безопасно разстояние от горящия автомобил, поне на 30 метра.
- Не отваряйте капака: Ако виждате дим или пламъци от под капака, не го отваряйте. Това може да доведе до засилване на огъня.
В случай, че автомобилът е с газова уредба
- Избягвайте използването на електрически системи: В случай на пожар в автомобил с газова уредба, избягвайте използването на всякакви електрически системи, включително осветление и радио, след като сте спрели автомобила. Това може да предотврати възникването на искра, която да задейства допълнителен пожар.
- Информирайте спешните служби: Когато се свържете със спешните служби, уточнете, че автомобилът е с газова уредба. Това ще им помогне да предприемат подходящите мерки за безопасност при пристигането си.
- Оставете автомобила на безопасно разстояние от хора и други превозни средства: Поради риска от експлозия при нагряване на газовия резервоар, оставете автомобила на възможно най-голямо разстояние от други автомобили и хора.
- Следете за изтичане на газ: Ако усетите миризма на газ, веднага се отдалечете от автомобила и избягвайте използването на мобилни телефони или други електронни устройства в непосредствена близост до него.
- Знайте местоположението на основния спирателен клапан: Ако сте запознати със системата на газовата уредба и е безопасно да го направите, можете да затворите основния спирателен клапан на газовия резервоар. Това може да намали риска от експлозия.
- Обадете се на спешните служби: Наберете 112 (или съответния номер за спешни случаи във вашата страна) и съобщете за инцидента. Предоставете точна информация за местоположението и състоянието на пожара.
- Използвайте пожарогасител, ако е безопасно: Ако разполагате с подходящ пожарогасител и знаете как да го използвате, можете да опитате да загасите пожара, ако той е в начален стадий и не застрашава вашата безопасност.
- Предупредете другите участници в движението: Ако е безопасно, използвайте аварийния триъгълник или други сигнални средства, за да предупредите останалите шофьори за опасността на пътя.
- Не се връщайте в автомобила: Дори ако пожарът изглежда угаснал, не се връщайте в автомобила. Изчакайте пристигането на професионалните служби.
- Следвайте указанията на спасителните служби: Когато на място пристигнат пожарникарите или полицията, следвайте техните инструкции и не се опитвайте да се намесвате в работата им.
Пожарът в автомобил е сериозна ситуация, която изисква бързи и правилни действия. С тези съвети ще можете да реагирате адекватно и да минимизирате рисковете за вас и околните.
След обяд над Западна и Централна България може да превали и прегърми