Жури от водещите световни висши учебни заведения Oксфордския университет, Масачузетски технологичен институт /МТИ/, новия изследователски университет „Мохамен бин Зайед“ в Абу Даби и INSAIT към Софийския университет „Свети Климент Охридски“ ще оценява участниците на олимпиадата по изкуствен интелект в Бургас.
Това стана ясно по време на днешната пресконференция по повод предстоящото домакинство голямото състезание. На нея присъстваха съоснователите ѝ Елена Маринова и Александър Велинов, както и кметът Димитър Николов и заместник-кметът по образование Михаил Ненов.
Елена Маринова похвали Бургас и заяви, че за нея това са били най-кратките преговори за домакинство, които е водила за своята 25-годишна кариера. По думите ѝ това не е единственият рекорд, тъй като олимпиадата може да се похвали с 40 отбора от всички континенти, което е необичайно за първо издание. Очаква се в Бургас да дойдат общо 300 души от цял свят, което е било истинско предизвикателство за тяхното настаняване в разгара на летния сезон.
Олимпиадата ще се проведе в два кръга, като първият ще бъде теоретичен, а вторият практичен. За първи път такова състезание няма да бъде индивидуално, а отборно, като учениците ще бъдат се създават в отбори по четирима.
Александър Велинов заяви, че идеята за олимпиадата се е зародила преди една година, когато България е била домакин на международна олимпиада по лингвистика, която е била 20-та подред.
„Тогава ни хрумна идеята да направим едно състезание, което да бъде близо до съвремието и учениците да се сблъскват с реално проблеми. Една олимпиада, която да е в крак с времето!
Новаторското събитие ще предостави възможност на ученици от цял свят да съчетаят традиционния научен подход с най-новите постижения в областта на изкуствения интелект.
Олимпиадата ще се проведе изцяло на територията на Бургас, заяви зам.-кметът Михаил Ненов.
„Това да бъде домакини на толкова мащабен форум ни защитава освен състезателната програма да им предоставим и възможността да вкусят от кръга. Самите кръгове ще се случват в двете централни училища ППМГ „Акад. Никола Обрешков и ОУ „Ал.Г. Коджакафалията“, където е осигурена изключителна висока интернет връзка“.
В конгресния център в понеделник ще се проведе научна конференция, която ще събере големите умове в областта на изкуствения интелект от университети и световни компании, които ще изнесат лекции и ще проведат с участниците практически работилници по различни аспекти от работата с дълбоките невронни мрежи.
Георги Генджов в съда: Не съм убил майка си. Това беше манекен, който не издаде звук