Две различни съдебни институции не успяха в сряда да дадат яснота дали австралиецът Джок Полфриймън може да напусне страната и дали има правна причина да бъде задържан.
Софийският градски съд и Административният съд – София град се произнесоха по две различни жалби, подадени от адвоката на австралиеца. Едното разпореждане показва, че Полфрийман няма забрана да напусне страната, а другото – че не може да задължи миграционните власти да го пуснат незабавно от Бусманци.
Полфриймън няма забрана да напуска страната, става ясно от решение на Софийския градски съд (СГС).
Съдът е оставил без разглеждане молбата на защитника на Полфрийман, с която се иска да му бъде отменена наложената още в досъдебното производство мярка за процесуална принуда „забрана за напускане пределите на България“.
Според съдия Даниела Талева от СГС „с влизане в сила на осъдителната присъда на австралийския гражданин е приключило и наказателното производство, с което е отпаднала и забранителната мярка, затова и за съда липсва възможност за произнасяне по същество по депозираната молба, в която се съдържа именно искане за отмяна на наложеното ограничение“.
Разпореждането не подлежи на обжалване, уточняват от Софийския градски съд.
Междувременно Административният съд София-град (АССГ) отхвърли искане на Джок Полфрийман за незабавното му освобождаване от центъра за временно настаняване на чужденци в „Бусманци“, където бе настанен, след като излезе от затвора.
Адвокат Калин Ангелов е подал молба в АССГ, с която е поискал от съда да задължи директора на дирекция „Миграция“ на МВР Николай Николов да преустанови противозаконните действия спрямо Полфрийман и той да бъде освободен от центъра в Бусманци, съобщи lex.bg.
За целта адвокат Ангелов е посочил, че след като Полфрийман беше предсрочно освободен от затвора, са му били наложени принудителни мерки за експулсиране от страната и забрана за влизане и пребиваване в ЕС за 5 години. След това шефът на дирекция „Миграция“ Николай Николов е издал заповед за настаняването му в Бусманци, докато се изпълнят принудителните мерки.
В случая обаче съдия Елеонора Попова приема, че действията по настаняване на Полфрийман се основават на закон – този за чужденците, и са извършени в изпълнение на издадените заповеди, като така отхвърля молбата на адвоката на Полфриймън.
Съдебният акт обаче не е окончателен и може да бъде обжалван пред Върховния административен съд.
От думите на министър Младен Маринов в събота се разбра, че за Полфрийман има наложена и друга забрана от прокуратурата за напускане на страната – във връзка с изтърпяване на наказанието „Лишаване от свобода“. Не е ясно и дали тази забрана все още действа след решението за предсрочно освобождаване или не, тъй като никой от МВР и прокуратурата не е коментирал официално.