„Ще Ви запозная с един от многото казуси в Министерството на вътрешните работи /МВР/, този път с безпрецедентна и арогантна политическа намеса на конкретен народен представител в дейността на основната оперативно-издирвателна структура в министерството , а именно в ГДБОП.“
Така започна брифинг на вътрешния министър Калин Стоянов, добавяйки, че докато заема поста, нямало да позволи никаква политическа намеса в работата на колегите си, както и да им се оказва натиск под каквато и да е форма.
„От първия ми ден на този пост до последната минута ще отстоявам достойнството на министерството. На 14 август около 18:00 ч. депутатът от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ /ПП-ДБ/ Божидар Божанов си е позволил да се обади на директора на Дирекция „Киберпрестъпност“ от ГДБОП и да се интересува от материали, които се работят в службата. От кой са подадени, какво съдържат, какво е свършено по тях и е държал сметка защо колегите са си свършили работата“, разкри министър Стоянов, цитиран от „БНТ“ продължавайки:
„Ето така работят тези хора, звънят, търсят информация и притискат служителите. На мой гръб се упражняват в продължение на година. Аз няма да допусна да има политическа намеса в дейността на МВР по какъвто и да е начин и повод от което и да е политическо лице. Аз не си позволявам да звъня на политиците и да им казвам как да си правят политиката. Затова да сме наясно, няма да допусна да се упражнява натиск над МВР.“
Стоянов подчерта, че Петков, Денков, Божанов и колегите им, не искали да остане на поста, защото според него бил гарант, че няма да се допуска „подобно вмешателство в дейността на структурите на ведомството“.
Припомняме, че вчера Божанов разпространи следните Facebook постове: „Няма да влизам в задочен спор с Калин Стоянов, който явно е решил, че като е министър, може да определя какво е „фалшив сайт“ и да го сваля, но искам да вляза в конкретика относно т.нар. „незаконно съдържание“. Приетият наскоро европейски Акт за цифровите услуги, както и директивата, която той отменя, уреждат правилата за хостинг на съдържание, вкл. процесите относно незаконното съдържание.
Компетентните органи могат да изискват от хостинг доставчици да свалят съдържание, което е незаконно спрямо законите на съответната държава-членка. Това включва: детска порнография, терористично съдържание и друго съдържание, което застрашава националната сигурност, незаконен хазарт (след вслязло в сила решение на съда).
Политическата сатира не е такова съдържание и никъде не уредено право на МВР да разпорежда свалянето на такова съдържание (защото някой министър решил, че нещо е „фалшиво“). Следва да има законов ред за установяването на незаконно съдържание (и обжалването на такива решения), за да може изобщо да бъде приложена разпоредбата на регламента.
Заради конституционно гарантираната свобода на изразяване, нашите инициативи за борба с дезинформацията изрично изключваха разширяване на възможностите за сваляне на съдържание извън гореизреденото, именно защото знаем, че в български контекст ще се злоупотребява с евентуално право за сваляне на съдържание.
Иначе, искам да успокоя Калин Стоянов, че това, че му задавам въпрос за незаконосъобразни действия, не значи, че „стоя зад“ сайта. Но на база на моя въпрос следва да установим гаранциите, с които да не допускаме някой самозабравил се министър утре да разпореди свалянето на сайтове на медии, защото не му е харесала някоя новина там.“
Във втората публикация пише: „Докато изслушваме Цветан Василев за фалита на КТБ и участието на Петьо – еврото и Пеевски, някой атакува сатиричния сайт „Ново начало“ с над 60 милиона заявки в рамките на 40 минути. След като МВР вече не може да сваля сайта, преминаха към кибератаки. Атаката е неуспешна, като прилагам графика на атаката, която качи Ивайло Мирчев.“
Година след разстрела на Алексей Петров: Политически връзки и застой в разследването