Австралийското правителство одобри „най-големия соларен парк“ в света

Той ще пренася енергия по подводен кабел до Сингапур

0
21
Соларен парк, Австралия
Соларен парк. Снимка: Пиксабей

Амбициозният план за изграждане на огромен соларен парк в отдалечената северна част на Австралия, който ще пренася енергия по подводен кабел до Сингапур, е с една стъпка по-близо, след като в сряда австралийското правителство даде екологично одобрение за проекта на стойност 30 млрд. австралийски долара /19 млрд. щатски долара/, съобщава „Асошиейтед прес“.

Австралийската компания Sun Cable планира да изгради соларна ферма с площ 12 400 хектара и да пренася електроенергия до северния австралийски град Дарвин чрез 800-километрова въздушна линия, а след това до големи промишлени потребители в Сингапур чрез 4300-километров подводен кабел.

Проектът Australia-Asia PowerLink има за цел да доставя до шест гигавата зелена електроенергия всяка година, което според австралийския министър на околната среда Таня Плиберсек ще „помогне за превръщането на Австралия в суперсила в областта на възобновяемата енергия“ и ще стимулира икономиката ѝ.

„Този мащабен проект е определяща за поколенията инфраструктура“, заяви Плиберсек в писмено изявление в сряда. Той обясни:

„Това ще бъде най-големият соларен участък в света – и ще обяви Австралия за световен лидер в областта на зелената енергия.“

Първоначално проектът беше подкрепен от австралийския минен магнат Андрю Форест и съоснователя на Atlassian Майк Канън-Брукс. Плановете бяха изтъкнати по време на държавното посещение на тогавашния министър-председател на Сингапур Лий Хсиен Лун и министър-председателя на Австралия Антъни Албанезе като част от споразумението за „зелена икономика“ през 2022 г.

През януари 2023 г. проектът се проваля, когато Sun Cable влиза в доброволна администрация поради спор за финансиране между Форест и Канон-Брукс. До май същата година консорциум, ръководен от Grok Ventures на Cannon-Brookes, придобива компанията, като финализира придобиването през септември 2023 г.

Управляващият директор на SunCable Australia Камерън Гарнсуърти заяви, че компанията е доволна, че е преодоляла основното регулаторно препятствие „и сега ще съсредоточи усилията си върху следващия етап на планиране, за да придвижи проекта към окончателно инвестиционно решение, което да бъде взето до 2027 г.“.

Компанията казва, че доставките на електроенергия ще започнат в началото на 2030 г.

От близо две десетилетия енергетиката е политически проблем в Австралия, която е зависима от въглищата и газа, както и от лицензионните такси от износа на тези горива, за да подпомогне икономиката си.

Тази зависимост от изкопаемите горива исторически я е превърнала в един от най-големите замърсители с парникови газове в света на глава от населението.

През юни основната опозиционна партия в Австралия обяви плановете си за изграждане на първите атомни електроцентрали в страната още през 2035 г., което гарантира, че основните партии ще бъдат разделени по въпроса как Австралия да ограничи емисиите си на парникови газове на изборите, които ще се проведат до една година.

От 2007 г. насам партиите не са участвали в избори с еднакви политики за намаляване на въглеродните емисии. Плиберсек подчерта:

„Австралийците могат да избират между преход към възобновяема енергия, който вече е в ход, създаване на работни места и намаляване на цените, или плащане за скъпа ядрена фантазия, която може никога да не се осъществи.“

Tesla ще получи по-ниски мита в ЕС за електромобилите си, произведени в Китай

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments