Експертен доклад препоръчва преосмисляне на неутралитета на Швейцария

Швейцария не желае да участва във войни, но обича да печели пари

0
43
Знаме на Швейцария
Знаме на Швейцария. Снимка: Pixabay

Швейцария не желае да участва във войни, но обича да печели пари. Сблъсъкът между тези ценности, в допълнение към опасенията, че руският президент Владимир Путин представлява риск за цяла Европа, принуждават страната да преосмисли позицията си в областта на отбраната, пише „Politico“.

В шокиращ доклад, публикуван вчера, група експерти препоръчват на правителството на страната, която е неутрална от 1515 г. насам, да работи за постигане на „обща отбранителна способност“ с ЕС и НАТО.

„След руското нападение над Украйна неутралитетът отново стана предмет на политически дебати както в страната, така и в чужбина. Натискът върху Швейцария да изясни позицията си нараства,“, гласи докладът, който призовава за „преразглеждане“ на политиката на неутралитет на страната.

Един от многото фактори е как неутралитетът на Швейцария се е отразил на продажбите на оръжие, а друг е свързан с това как да се защити по-добре една страна, заобиколена от враждуващи държави, към чиито групи не принадлежи. Потенциалната промяна в политиката е още един знак за това как пълномащабната инвазия на Русия в Украйна през 2022 г. е променила и продължава да променя ситуацията, свързана със сигурността в Европа. Както е известно, руската агресия накара Швеция и Финландия да се откажат от неутралитета си и да се присъединят към НАТО с цел по-добра защита.

Експертите, изготвили доклада, сред които са дипломати, висши служители, бивш главнокомандващ на швейцарската армия и Волфганг Ишингер, бивш ръководител на Мюнхенската конференция по сигурността, предадоха заключенията си на швейцарската министърка на отбраната и сигурността Виола Амхерд, която е и председател на Конфедерацията за 2024 г. Препоръките ще послужат за основа на стратегията за сигурност на Швейцария до 2025 г.

Топли отношения с ЕС и НАТО

През последните месеци Федералният съвет на Швейцария, който управлява страната, изрази готовност да си сътрудничи тясно както с НАТО, така и с ЕС в областта на сигурността и отбраната. В сряда швейцарска делегация отпътува за Люксембург, за да се срещне с Агенцията за подкрепа и снабдяване на НАТО. Една от целите на срещата беше да се оценят потенциалните начини за взаимодействие и възможностите за сътрудничество с агенцията.

По-рано този месец Федералният съвет одобри и участието в два от проектите на ЕС за постоянно структурирано сътрудничество (PESCO) – един за военна мобилност, който има за цел да улесни преминаването на границите, и друг за киберзащита.

Според Жан-Марк Рикли, ръководител на отдела за глобални и нововъзникващи рискове в Женевския център за политика на сигурността, Швейцария иска да докаже, че играе своята роля, в случай че изпита нужда от военна помощ от страните от ЕС или НАТО.

„Има репутационен елемент в това, че Швейцария може да бъде възприемана като независим играч, който не си сътрудничи с европейските държави. Ако обаче иска да се възползва от помощта на своите европейски партньори, тя също трябва да даде нещо в замяна“, коментира още Рикли.

Определени са ставките по две екосхеми за Кампания 2023 г.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments