България и Германия подписаха в Солун декларация за сътрудничество в енергетиката

Министър Малинов: Планираме по-широко партньорство във водородните технологии, възобновяемата енергия, зеления преход, енергийната сигурност и диверсификацията на доставките

0
71
Подписването
Подписването. Снимка: МЕ

„Очертахме нови перспективи пред традиционно добрите отношения между България и Германия в енергетиката. Ще разширим партньорството си в сферите на водородните технологии, възобновяемата енергия, зеления преход, енергийните коридори, диверсификацията на доставките и други.“

Това каза в Солун министърът на енергетиката Владимир Малинов при подписването на Съвместна декларация за сътрудничество в областта на енергетиката и климатичните действия между Министерството на енергетиката на Република България и Федералното министерство на икономиката и климатичните действия на Федерална република Германия. Подписите си под документа поставиха министър Малинов и д-р Роберт Хабек, вицеканцлер и федерален министър на икономиката и климатичните действия на Федерална република Германия.

Документът се подписа в рамките на второто издание на енергийния форум „Диалог за енергийното бъдеще в Европа, Близкия изток и Северна Африка (MEFED) – фокус върху енергийната инфраструктура“, който се проведе днес в Солун.

Декларацията е стъпка напред в развитието на взаимоизгодните контакти между България и Германия в областта на енергетиката, подчертаха по време на двустранната среща преди подписването двамата министри. Владимир Малинов подчерта активната роля на страната ни в Югоизточна Европа за постигане на диверсификация на енергийните доставки в условията на променената геополитическа ситуация, както и за формирането на нови енергийни коридори, гарантиращи сигурност на системите и ресурсна независимост.

По време на международния форум в Солун министър Малинов проведе двустранна среща и с министъра на околната среда и енергетиката на Република Гърция Теодорос Скилакакис. Двамата обсъдиха стратегическото значение на българо-гръцкото сътрудничество за енергийната сигурност на европейския континент.

Ключова роля заема вече изграденият терминал за втечнен природен газ до Александруполис. След предстоящото му въвеждане в търговска експлоатация от 1-ви октомври, съоръжението ще осигури на европейските потребители допълнителни количества природен газ от сигурни източници на конкурентни цени.

„Допълнителен принос за гарантиране на енергийните доставки за Европа, включително и за Молдова и Украйна, ще даде реализацията на инициативата за Вертикален газов коридор – инфраструктура за допълнителни газови потоци от юг на север“, припомни министър Малинов.

Сред темите на разговора бе ръстът на цените на електроенергията в региона на Югоизточна Европа. Министрите Малинов и Скилакакис се обединиха около това България, Гърция и Румъния да предприемат общи мерки с цел защита на потребителите и бизнеса в региона. Двамата дискутираха и нарастващата необходимост от подпомагане на Украйна в процеса по възстановяване на енергийната й инфраструктура с оглед на предстоящия зимен сезон.

В Солун министър Малинов разговаря и с Абдула Ахмед Балалаа, помощник-министър по въпроси на енергетиката и устойчивостта в Министерството на външните работи на ОАЕ. Като важен транзитен център на енергийните потоци от Централна Азия и Близкия Изток към Европа, България е за засилване на диалога между страните производители, транзитните страни и страните потребители на енергийни ресурси, изтъкна министър Малинов пред колегата си.

Той подчерта, че в енергетиката между двете държави съществуват редица теми, по които да се задълбочи сътрудничеството – в използването и преноса на втечнен природен газ, развитието на ядрената енергетика, на производството на енергия от възобновяеми източници, в енергийната сигурност и ефективност, нисковъглеродната икономика.

Българската история с Румен Петков: Навършват се 135 години от загадъчната смърт на Захарий Стоянов

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments