От 14 до 22 септември град Созопол ще бъде център на международната научна общност, като ще приеме поредния научен форум, организиран с подкрепата на НАТО по програмата „Наука за мир и сигурност“. Събитието ще събере над 80 учени от 15 държави, включително членки и партньори на НАТО, които ще обсъждат последните достижения в областта на наноматериалите и нанотехнологиите.
Форумът, който ще се проведе за седми пореден път, има за цел да разшири разбирането за значението на нанотехнологиите в сигурността. Теми като киберзащита, биотехнологии, енергийна сигурност, както и защита от химически, биологични и радиологични заплахи ще бъдат разгледани в детайли. Основен акцент ще бъде поставен върху новите наноструктурни материали, които притежават уникални свойства, значително различни от тези на конвенционалните материали.
Водещи имена и международно участие
Директори на събитието ще бъдат проф. Пламен Петков от Химикотехнологичния и металургичен университет в София и проф. Мохамед Ашур от университета в Кенитра, Мароко. България ще бъде представена от водещи учени като проф. Георги Вайсилов от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и проф. Маргарита Апостолова от Българската академия на науките. Специално участие ще вземат и представители от Мароко и Египет, част от Средиземноморския диалог на НАТО.
Събитието ще бъде уникална платформа за международно сътрудничество и обмен на знания в областта на нанотехнологиите, които имат потенциала да решават ключови предизвикателства в сферата на сигурността.
Нанотехнологиите и тяхното значение за сигурността
Наноматериалите притежават уникални свойства, които ги правят изключително приложими в различни сфери на сигурността. Тези материали могат да бъдат използвани в разработката на нови концепции за защита от химически, биологични, радиологични и ядрени заплахи. Контролът на материята на атомно ниво позволява създаването на устройства и системи, които могат да отговорят на съвременните предизвикателства в областта на сигурността.
Културен обмен и туристическа програма
Освен интензивната научна програма, участниците ще имат възможност да се насладят на красотата на град Созопол и неговите културни и исторически забележителности. Гостите от четири континента ще могат да се запознаят с българската култура, традиции и кухня, което ще допринесе за изграждането на международни връзки и приятелства.
Форумът ще бъде организиран с помощта на Община Созопол и общинския съвет, и ще затвърди ролята на града като важен център на международни научни събития.
Криза с отпадъците заплашва курортите Царево, Созопол и Приморско
[…] Созопол ще бъде домакин на международен научен форум н… […]