Турция започна военна операция срещу кюрдските бойци в североизточна Сирия в сряда, като въздушните удари засегнаха граничния град Рас ал Айн.
Операцията може отново да промени картата на сирийския конфликт, нанасяйки удар на ръководените от кюрдите сили, които воюваха срещу „Ислямска държава“, докато разшири териториалния контрол на Турция на границата.
Това е третото подобно нахлуване на Турция от 2016 г. насам. Мотивирана до голяма степен от целта за овладяване на сирийската кюрдска власт, Турция вече има войски в северозападна Сирия, последната крепост на бунтовниците срещу режима на президента Башар Асад.
Какво цели Турция
Турция има две основни цели в североизточната част на Сирия: да прогони кюрдската милиция „пешмерги“, която смята за заплаха за сигурността по нейната граница и да създаде пространство в Сирия, където 2 милиона бежанци от Сирия, понастоящем приютени в Турция, да могат да бъдат заселени.
Страната подтикваше Съединените щати към съвместно създаване на „безопасна зона“, простираща се на около 30 км в сирийска територия, но многократно предупреждаваше, че може да предприеме едностранни военни действия, след като обвини Вашингтон, че се бави безпричинно.
Президентът Тайип Ердоган наскоро спомена за навлизане още по-дълбоко в Сирия, извън предложената „безопасна зона“, към градовете Ракка и Дейр ал Зор, за да позволи на още повече бежанци да се върнат в Сирия.
Как ще бъдат засегнати кюрдите
Сирийските демократични сили (SDF), ръководени от кюрдите, прекараха години, разширявайки контрола си в северна и източна Сирия, подпомагани от водената от САЩ коалиция срещу „Ислямска държава“.
Рядък случай на победител във войната в Сирия, кюрдите и техните съюзници са създали свои управляващи органи, като винаги настояват, че целта им е автономия, а не независимост.
Всичко това може да се провали с навлизането на Турция. Сирийският демократичен съвет вече предупреди, че евентуална атака ще предизвика нова вълна от бежанци.
За алианса на кюрдите голямо значение ще има дали САЩ ще продължават да разполагат военни части в други региони на североизток и изток.
Пълното оттегляне на САЩ би изложило зоната на риск от по-голяма турска офанзива, възраждане на „Ислямска държава“ или опити на подкрепяните от Иран и Русия правителствени сили на Асад да се завърнат.
Изправени пред перспективата за изтегляне на САЩ миналата година, кюрдите започнаха преговори с Дамаск за разрешаване на сирийското правителство и съюзника му Русия да се разположат на границата.
Преговорите не постигнаха напредък, но такива преговори могат да бъдат отново вариант в случай на по-широко оттегляне от САЩ.
Колко далеч може да стигне Турция
Североизточният граничен регион, понастоящем контролиран от кюрдските сили, се простира на 480 км от река Ефрат на запад до границата с Ирак на изток.
Непосредственият фокус на военните планове на Турция изглежда е около част от границата между градовете Рас ал Айн и Тел Абяд, които са на разстояние около 100 км един от друг. Служител на САЩ заяви пред „Ройтерс“ в понеделник, че американските сили са се оттеглили от наблюдателните пунктове там.
Освен въздушните удари върху Рас ал Айн в сряда, свидетел в Тел Абяд заяви, че звукът от експлозии е чут и там.
Макар и под контрола на ръководените от кюрдите сили, тази част от границата исторически е имала силно арабско присъствие.
„Това е регион, където населението е арабско и където Турция има добри връзки с водещите групи“, каза Йозгур Унлухисарцикли от германския фонд „Маршал“.
Има ли Турция подкрепата на Иран и Русия
Русия и Иран, другите две големи чуждестранни сили в Сирия, силно подкрепят президента Башар Асад – за разлика от Турция и САЩ, като и двете държави го призоваха да се оттегли и подкрепиха бунтовници, които се борят за неговото сваляне.
Русия заяви, че Турция има право да се защитава, но говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви в понеделник, че териториалната цялост на Сирия трябва да бъде запазена и че всички чуждестранни военни сили „с незаконно присъствие“ трябва да напуснат Сирия.
Ако САЩ изтеглят всичките си войски от североизточна Сирия, правителството на Дамаск – подкрепено от Русия – може да се опита да си върне контрола върху голяма част от региона, който не е превзет от Турция.
Каква е реакцията на Запада за плана на Турция
Няма публична подкрепа от западните съюзници на Турция за плана да се заселят 2 милиона сирийци – повече от половината от бежанците, които в момента са в страната – в североизточна Сирия.
Висш служител на Държавния департамент на САЩ определи плана като „вероятно най-лудата идея, която съм чувал някога“.
Основните опасения на Запада са, че притокът на сунитски арабски сирийци в голяма част от кюрдския североизток би променил демографията на региона.
Регионалният координатор на ООН за кризата в Сирия заяви, че всички страни трябва да избягват голямо разселване на цивилни, ако Турция започне нападение.
Какви може да са последствията за Асад
Докато въпросната територия вече е извън сирийския държавен контрол, турско нахлуване може да означава, че зоната, която до момента е сравнително мирна, може да премине под контрола на Турция и на враждебно настроени към Асад бунтовници.
Дамаск отдавна разглежда Турция като окупационна сила с планове за северна Сирия. Той е изявявал готовност да сключи сделка с кюрдите, макар че последните им преговори не стигнаха до никъде.
Какво може да означава това за „Ислямска държава“
Хаосът може да представи на „Ислямска държава“ възможност да организира възраждане на контрола си в региона.
Сирийските кюрдски лидери отдавна предупреждават, че военните им може да не успеят да продължат да държат затворниците от „Ислямска държава“, ако ситуацията се дестабилизира от турско нашествие.
Кюрдите държат около 5 000 бойци от „Ислямска държава“ със сирийска и иракска националност и още 1 000 чужденци от над 55 други държави, според отдела за външни отношения на ръководената от кюрдите администрация в Северна Сирия.