Новият генерален секретар на НАТО Марк Рюте заяви, че не вижда непосредствена заплаха от използване на ядрени оръжия от страна на Русия, въпреки „безразсъдната и безотговорна“ реторика на Кремъл, съобщава „BBC“.
Миналата седмица президентът Владимир Путин заяви, че Русия обмисля да промени военната си доктрина, така че нападение от страна на неядрена държава – като Украйна – подкрепено от ядрена държава, да се счита за „съвместно нападение“.
Коментарите на Путин дойдоха в момент, когато Украйна поиска разрешение да използва западни ракети с далечен обсег срещу военни обекти в Русия. Бившият нидерландски министър-председател говори на първата си пресконференция, откакто пое поста на ръководител на военния алианс.
Рюте изтъкна, че макар да подкрепя правото на Украйна да извършва такива удари, от съюзниците зависи да отменят ограниченията и призова страните от НАТО да продължат да въоръжават Украйна, като заяви, че „колкото повече помагаме на Украйна в момента, толкова по-скоро [войната] ще приключи“.
„Цената на подкрепата за Украйна е много, много по-ниска от цената, която бихме понесли, ако позволим на Путин да постигне своето“, заяви Рюте, потвърждавайки ангажимента на своя предшественик да приближи Украйна към членство в НАТО.
Той призна, че ситуацията на бойното поле в Украйна – където Русия отбелязва бавен, но стабилен напредък – е „трудна“.
Въпреки това Рюте изтъкна също така, че успехите на Русия са ограничени и са на висока цена, като цитира оценки, според които всеки ден загиват или са ранени 1000 руски войници.
На първата си пресконференция като ръководител на НАТО Рюте заяви, че трите приоритета за неговия мандат като генерален секретар ще бъдат подкрепата за Украйна, укрепването на колективното възпиране на НАТО и изграждането на отношения в други части на света, като например в Индо-Тихоокеанския регион. На въпрос за бившия президент на САЩ и настоящ кандидат за президент Доналд Тръмп, който имаше противоречиви отношения с НАТО, Рюте го похвали, че е убедил повече съюзници да харчат повече за отбрана и че е подчертал предизвикателството, което представлява Русия.
„Той беше този, който ни подтикна да харчим повече“, каза Рюте и посочи, че в момента страните членки на НАТО имат много по-високи разходи, отколкото когато Тръмп встъпи в длъжност през 2017 г. Той също така заяви, че опонентката на Тръмп Камала Харис е „високоуважаван лидер“ и обеща да работи с този, който ще спечели президентските избори в САЩ следващия месец.
Подобно на своя предшественик Рюте призова страните от НАТО да харчат повече и призна, че Нидерландия е трябвало по-рано да постигне целта за изразходване на 2 % от БВП за отбрана.
57-годишният Марк Рюте беше министър-председател на Нидерландия, докато не се оттегли по-рано тази година след разпадането на коалиционното му правителство през 2023 г. През юни той беше назначен за следващия генерален секретар на НАТО. Обикновено мандатът продължава четири години, но предшественикът на Рюте, норвежкият икономист и бивш министър-председател Йенс Столтенберг, в крайна сметка остана на поста десет години.
През това десетилетие НАТО премина от „мозъчна смърт“, за която френският президент Еманюел Макрон предупреди през 2019 г., до обновен военен съюз, в който сега членуват Швеция и Финландия.
В последното си прощално послание, преди да напусне поста във вторник, Столтенберг заяви, че последните десет години са били „съдбоносни“. Пожелавайки успех на Марк Рюте, той уточни, че е сигурен, че НАТО е в сигурни ръце.
Ще има ли винетки за придвижване по Околовръстния път в София?
Тоя нацист е способен да предизвика сериозно объркване и да вкара Европа в излишен спор с Русия. Ей мазник …да вземеш да си навреш шенгена някъде, какъв секретар на НАТО си като не виждаш, че вкарвате хубавата ни Европа в непоправима криза…май-май ти харесват джендерските изпълнения, но когато ти се наложи да отидеш на фронта ще се свиеш като гей за да си направиш сам свирка.