Виетнам осъди Китай, като заяви, че китайски служители на правоприлагащите органи са нападнали 10 виетнамски рибари, повредили са риболовните им уреди и са конфискували около 4 тона уловена риба близо до спорните Параселски острови в Южнокитайско море, предава „Асошиейтед прес“.
Рибарите съобщили по радиото за нападението край контролираните от Китай острови в неделя, но не идентифицирали нападателите. Според виетнамските държавни медии трима от рибарите са със счупени крайници, а останалите са получили други наранявания. Някои от тях са били откарани на носилки в болница, след като са се върнали в провинция Куанг Нгай късно в понеделник.
В четвъртък Министерството на външните работи на Виетнам обвини китайските служители на правоохранителните органи за нападението в открито море, като заяви, че те са „нарушили сериозно суверенитета на Виетнам на Параселските острови“, международното право и споразумението на лидерите на двете страни за по-добро управление на териториалните им спорове.
Китайските официални лица не реагираха на случилото се веднага.
Виетнам организира протест и би тревога във връзка с нападението на китайския посланик във виетнамската столица Ханой. Освен това, страната поиска от Пекин да зачита суверенитета си на Параселските острови, да започне разследване и да му предостави информация за нападението, информира в изявление говорителят на виетнамското външно министерство Фам Тху Ханг.
Китай става все по-агресивен в предявяването на претенциите си към почти цялото Южнокитайско море, през което всяка година преминават около 5 трилиона долара от световната търговия. Смята се също така, че в този морски проход се намират огромни подводни залежи на нефт и газ.
Освен Китай и Филипините, Виетнам, Малайзия, Бруней и Тайван също имат припокриващи се претенции в стратегическия воден път.
Съединените щати нямат претенции в спорните води, но са изпратили кораби на военноморските сили и изтребители на военновъздушните сили, за да патрулират по водния път и да насърчават свободата на корабоплаването и прелитането. Китай предупреди САЩ да не се намесват в това, което според страната е чисто азиатски спор.
Говорителят на Държавния департамент на САЩ Матю Милър каза в свое изявление в четвъртък в социалната медийна платформа X следното:
„САЩ са дълбоко обезпокоени от съобщенията за опасни действия на (китайски) правоприлагащи кораби срещу виетнамски риболовни кораби около Параселските острови на 29 септември. Призоваваме (Китай) да се въздържа от опасни и дестабилизиращи действия в Южнокитайско море.“
Виетнамският вестник Tien Phong цитира един от рибарите, Tran Tien Cong, да казва, че два чуждестранни кораба са се приближили към тях отзад и че персоналът от корабите се е качил на лодката им и е започнал да бие рибарите с метър дълъг прът, очевидно изработен от желязо.
Виетнамските рибари изпаднали в паника и не отвърнали на удара, тъй като били претоварени от около 40 нападатели, се казва в доклада. Друг рибар, Нгуен Тхуонг, е цитиран да казва, че нападателите, които са говорили чрез преводач, са им наредили да отплават обратно за Виетнам. След това нападателите задигнали риболовните им уреди и улова на риба.
След като са били бити, виетнамските рибари са били принудени да коленичат и са били покрити с пластмасови чаршафи, преди нападателите да си тръгнат.
Параселските острови се намират на около 400 км от източното крайбрежие на Виетнам и на същото разстояние от най-южната китайска провинция Хайнан. И двете държави, заедно със самоуправляващия се остров Тайван, претендират за островите.
Островите са под фактическия контрол на Китай от 1974 г., когато Пекин ги завзема от Виетнам в кратък, но ожесточен морски конфликт.
Миналата година спътникови снимки показаха, че Китай изглежда изгражда самолетна писта на остров Тритон в Параселската група. По онова време изглеждаше, че пистата ще бъде достатъчно голяма, за да побере турбовитлови самолети и безпилотни самолети, но не и изтребители или бомбардировачи.
От години Китай разполага и с малко пристанище и сгради на острова, както и с площадка за хеликоптери и радарни масиви. Китай отказва да предостави подробности за строителните работи на острова, освен да заяви, че те имат за цел да насърчат безопасността на глобалната навигация. Той отхвърли обвиненията, включително от страна на САЩ, че милитаризира морския проход.
МТСП ще продължи да подкрепя социалното включване на хората с епилепсия