Евродепутатите поискаха стратегия срещу руската пропаганда

0
209
Кремъл, Москва
Кремъл, Москва. Снимка: Essuera, Pixabay

Чуждата избирателна намеса сериозно заплашва европейските демократични общества в полза на анти-ЕС, десни екстремистки и популистки сили, предупреждават евродепутатите в резолюция, публикувана на страницата на институцията.

Опитите да се повлияе на вземането на решения в ЕС излагат на риск европейските демократични общества, предупреждават депутатите в резолюцията, приета в четвъртък с 469 гласа „за“, 143 „против“ и 47 „въздържали се“.

Европейският парламент посочва, че чуждестранната намеса има систематичен модел, било то чрез кампании в социалните медии, кибератаки срещу инфраструктура, свързана с изборите, или финансова подкрепа на политическите партии в навечерието на всички големи национални и европейски избори. Голяма част от тази намеса е в полза на кандидати срещу ЕС, за екстремисти и популисти.

Руската пропаганда

Депутатите заявяват, че са дълбоко загрижени за „силно опасния характер на руската пропаганда“, която е основен източник на дезинформация в Европа и която се е удвоила от януари 2019 г. (998 случая) в сравнение с 2018 г. (434 случая).

Депутатите също така категорично осъждат „агресивните действия“ от страни извън ЕС, които се стремят да подкопаят суверенитета на страните-членки на ЕС в Западните Балкани и страните от Източното партньорство.

Европейският парламент призовава в резолюцията си „Европейската комисия и Европейския съвет да изготвят ефикасна и подробна стратегия за бързо и енергично контриране на руските стратегии за дезинформация“.

Евродепутатите призовават за превръщането на Оперативната група на ЕС за стратегическа комуникация с Източното съседство в постоянна структура със значително по-голямо финансиране. Те отправят призив към интернет компаниите и социалните медии да сътрудничат в борбата с дезинформацията, без да подкопават свободата на словото, и към ЕС да разработи правна рамка за противодействие на хибридните заплахи.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments