Министърът на сигурността на Великобритания Брандън Люис заплаши гражданите на ЕС с депортиране от Обединеното кралство, ако те не кандидатстват за установен статут след Брекзит, съобщи в. „Гардиън“.
Данните на вътрешното министерство показват, че милион от приблизително 3 милиона граждани на ЕС във Великобритания все още не са подали молба за установен статут, което ще им позволи да останат във Великобритания.
В интервю за германския вестник Die Welt Люис казва, че тези хора рискуват да бъдат депортирани, ако не успеят да кандидатстват до края на 2020 г. „Ако гражданите на ЕС не са се регистрирали дотогава без адекватна причина, ще се прилагат правилата за имиграцията.“
На въпрос дали тези, които не кандидатстват през следващите 14 месеца, ще бъдат изправени пред депортиране, дори ако изпълнят всички законови условия за разрешение за пребиваване, Люис отговори: „Теоретично да. Ще приложим правилата.“
Коментарите предполагат, че правителството планира да се откаже от обещанието си за гражданите на ЕС.
The3million – група, представляваща граждани на ЕС, живеещи във Великобритания – заяви, че за първи път правителството е потвърдило какво ще се случи с тези, които не кандидатстват за установен статут.
Майке Бон, съосновател на кампанията, коментира: „Ние притискаме правителството от години да каже какво ще се случи с тези, които нямат статут през 2021 г. Днес, след много чакане, се потвърждава, че стотици и хиляди хора ще бъдат заплашени да бъдат изхвърлени от домовете си.“
The3million заяви, че много граждани на ЕС в Обединеното кралство не са били наясно с изискването да се регистрират за установен статут, докато други отказват като протест срещу Брекзит.
Бон добави: „Тези хора, които изпуснат краткия срок, ще се изправят пред пълната сила на една враждебната среда. Това е мрачната реалност на позицията на правителството на Обединеното кралство, независимо колко пъти повтарят фразата: „Гражданите на ЕС и техните семейства са наши приятели, съседи и колеги и ние искаме те да останат.“
The3million призовава за промени в схемата, за да се гарантират правата на гражданите на ЕС, дори ако те не кандидатстват за установен статут.
По-късно Люис написа в „Туитър“, че забележките му са извадени от контекста.
My words are somewhat taken out of context. #EUcitizens have till at least Dec 2020 & there’s plenty of help available to apply. We’ve now had 2 million applications & we’ve always said we’ll allow time for those with reasonable grounds for missing the deadline.
— Brandon Lewis (@BrandonLewis) October 10, 2019
Досега брифингите на вътрешното министерство последователно се опитваха да подчертаят, че служителите ще направят всичко възможно, за да предоставят на гражданите на ЕС правото да останат.
Правителството постоянно подчертава, че ако някой има основателна причина и обясни защо не е кандидатствал до крайния срок, тогава ще се намери решение. От друга страна, ако хората постоянно не успеят да кандидатстват, те няма да имат законно положение във Великобритания.
От правозащитните групи искат повече яснота по този въпрос, като отбелязаха, че няма ясно обяснение за това, какво би се считало за „добра причина“ за пропускането на крайния срок.
Според The3million във Великобритания може да има десетки хиляди граждани на ЕС, които няма да кандидатстват навреме; те са особено загрижени от това, което ще се случи с по-възрастните и по-уязвимите жители на ЕС, които може би не са наясно с необходимостта да си осигурят правата след Брекзит и които може да имат проблем с дигиталния процес на кандидатстване.