„Проблемът с безводието е не само в малките населени места. То не е само тази година, а последните 4 години, които са изключително сухи години, съгласно данните на Националния институт по метеорология и хидрология на България. Имайте предвид, че данните показват изключителна тревожност, юли е най-топлият от всички месеци, откакто има измервания. Притокът същевременно е намалял в сравнение с миналата година, която също е суха със 71%, като най-тревожно изразен намален по този е Дунавският басейн. Няма лесно решение, няма и една причина. Причините са много и те са изключително тревожни, като основна е изменението на климата и намалението на грешния приток, оттам се намаляват и нивото на подпочвените води, които се използват за водоснабдяване и за питейно-битово водоснабдяване и ниската ефективност на водопреносните ни системи в България за водоснабдяване и канализация, както и за напояване. Изключително тревожно състоянието с тези водопреносни системи, загубите са огромни, включително и на места с изпълнени водни цикли. Хубавото и позитивното в случая е, че доста общини се виждат резултатите от тази дейност. Например Община Враца загубите са намалени значително, но има и обратният случай, където след воден цикъл загубите са 84%.“
Това коментира министърът на околната среда и водите Петър Димитров от Бургас, където пристигна, за да участва в конференцията „От извора на Дунав до Черно море – здравословна вода и здравословен живот“ в Бургаският свободен университет, организирана от Европейската комисия и ресорното министерство. Според него намаляването на загубите на вода трябва да бъде национална политика, в която водещи трябва да са местните власти.
„Аз се учудвам на местните власти, които имат дългогодишен проблем с безводието и осигуряването на вода за питейно-битови нужди на населените места, че не участват в програми и проекти за това нещо. Например Програмата за общинските проекти сега, тя е в двугодишен период 2024-2026 г., където приоритетно са осигурени пари от държавния бюджет на общините за общински проекти и има общини, които дългогодишно страдат от безводие и доставка на води за питейно-битови цели и почти няма проекти, свързани с ВиК инфраструктура. И другият проблем е такива, които от дълги години са страдали и дори са били на режим, години не са предприели никакви действия. Например Перник – там няма никакви действия, а загубите са към 84%, едни от най-сериозните в държавата. Тук трябва да имаме едно по-сериозно отношение по този въпрос от страна на местните власти и разбирането, че имаме огромен проблем с безводието.“
Министър Димитров коментира и казуса с дюните на Северния плаж: „За щастие имаме Методика за определяне на тези дюни. Методиката е научно обоснована, научно определяна. Тя е световно призната вече и размерът на дюните е безспорен. В момента с областния управител работим заедно, доколкото знам тя е написала съответните писма за стартиране на процедурата в Агенцията по кадастъра на база на нашата Методика, която е научнообоснована, създадена е от Института по океанология и БАН, заедно с международно признати експерти и е международно призната.“
Според екоминистъра днешното събитие е от изключително значение и подчерта, че ще бъде фокусирано върху водите: „Изключително върху водите, опазването и чистотата на водите в Черноморския район и река Дунав в частност. Това е изключително събитие и на фона проведената в България 61-а пленарна сесия на Междуправителствения панел по изменение на климата. Това беше най-голямото научно събитие в световен мащаб и това е едно продължение на тези събития, които са от изключителна важност за Черноморския район и Дунавския. /…/ Предвид ситуацията в Черноморския район нашите препоръки са изключително тревожни. Аз изразявам своето безпокойство, както и на правителството, относно продължаващия вече две години военен конфликт и ситуацията е изключително тревожна не само от екологична гледна точка, но и от икономическа, политическа.“
[…] Екоминистърът от Бургас: Проблемът с безводието е огро… […]
[…] Екоминистърът от Бургас: Проблемът с безводието е огро… […]
[…] Екоминистърът от Бургас: Проблемът с безводието е огро… […]
[…] Екоминистърът от Бургас: Проблемът с безводието е огро… […]
Защо да предприемат действия. Те не са там за да предприемат действия, с за да си получат заплатите и да гласуват за когото трябва и когато трябва.