Единствено София привлича повече нови граждани от Бургас в цяла България. Това показват официалните данни на Национални статистически институт, които бяха споделени на официалната страница на кмета Димитър Николов във Facebook.
За няколко дни публикацията събра близо 6000 реакции, 300 споделяния и още толкова коментари, които се оказаха доста разнопосочни, въпреки на пръв поглед позитивната новина. Докато много хора приеха сухата статистика за положителна оценка за развитието на града през последните години и за повишаване на стандарта на живот, то голяма част от останалите отправиха редица критични въпроси, които остават без отговор.
Една от основните критики е свързана с друга официална статистика – тази за средна работна заплата, в която Бургас системно изостава. Изтъква се, че икономическото развитие на града е твърде слабо, липсва индустрия и производство, а в същото време животът е твърде скъп. Според хората в момента се залага единствено на туризъм, търговия и услуги, което създава заблуждаващ привлекателен облик за външните наблюдатели, но местните са запознати с реалността, която е много по-различна. Дават се за пример градове като Стара Загора и Пловдив, които през последните години развиват силна икономика, индустриални зони и производство, което доведе и до по-високи заплати за хората там.
В коментарите се обръща сериозно внимание и на екологията. Много от бургазлии изтъкват проблема с чистотата на улиците и рядкото извозване на контейнерите за смет, което не само е източник на неприятни миризми и гледки, но и допълнително стимулира и без това излязлата извън контрол популация на гларуси и бездомни котки. Още по-притеснително е, че проблемът с миризмите не идва само от преливащите контейнери за смет, но и от т.нар. „обгазяване“ на града, което особено през последните месеци се превърна в ежедневие, а към днешна дата никой не е разбрал какъв е източникът на тази миризма.
Голяма част от коментиращите напомнят също така, че Бургас също е засегнат сериозно от демографската криза, а въпросните нови граждани са предимно украинци и руснаци.
Всичко това показва, че бургазлии очакват не само да видят не само положителни новини в статистиката, но и конкретни действия, които да се отразят в ежедневието им – по-високи заплати, по-чиста околна среда и по-сигурно икономическо бъдеще. За да бъде Бургас не само привлекателен за новодошлите, но и комфортен за живеене за своите дългогодишни жители, е необходимо местното управление да отговори на техните очаквания и да намери решение на дългогодишните проблеми.
Основен проблем е, че местните управляващи често се задоволяват с повърхностни мерки и краткосрочни решения, които не отразяват реалните нужди на бургазлии. По този начин се създава една измамна реалност и Бургас за мнозина прилича на една красива червена ябълка, която отвътре е развалена и червива. За да спечели доверието на обществото, местната власт трябва не само да отговаря на критиките, но и да се ангажира с дългосрочни планове за развитие, които да включват участието на местните жители в процеса на вземане на решения.
[…] Статистика срещу реалност: Каква е истинската оценка н… […]