През 2023 г. в България се наблюдава значително увеличение на броя на жените на ръководни позиции. Според Доклада за равнопоставеността на жените и мъжете, който беше одобрен от правителството, броят на жените, заемащи управленски постове, е достигнал 68 000. Това е с 3200 повече в сравнение с предходната година, информираха от Министерски съвет.
Увеличаване на дела на жените в управленските бордове
Според доклада делът на жените, които участват в управленски бордове, е нараснал от 14,8% през 2022 г. на 18,3% през 2023 г. Това показва, че въпреки оставащата неравнопоставеност в ръководните позиции, напредъкът в участието на жените в процесите на вземане на решения е видим.
Разлика в заплащането и пенсиите
Докладът също така акцентира върху разликите в заплащането между мъжете и жените. През 2022 г. жените са получавали средно с 13% по-малко от мъжете. Средният осигурителен доход за 2023 г. е бил 1445,55 лева, като при мъжете е достигнал 1488,15 лева, което е с 6,2% повече отколкото за жените.
При пенсиите също се отчита неравенство, като мъжете са получавали средно 942 лева за осигурителен стаж и възраст, а жените – 765 лева. Въпреки това, жените получават пенсия средно с 7 години по-дълго в сравнение с мъжете, като средната продължителност на получаването на пенсия при жените е 27,6 години.
Приоритетни области на доклада
Докладът за равнопоставеността на жените и мъжете обхваща пет основни приоритетни области:
– Равнопоставеност на пазара на труда и равна икономическа независимост
– Намаляване на разликите в заплащането и доходите между половете
– Насърчаване на равнопоставеността в процесите на вземане на решения
– Борба с насилието и предоставяне на подкрепа за жертвите
– Преодоляване на стереотипите по пол и сексизма в обществения живот.
[…] Жените на ръководни позиции в България се увеличават […]
[…] Жените на ръководни позиции в България се увеличават […]