Преди година активисти на Грийнпийс изписаха думата престъпление на английски върху охладителна кула на ТЕЦ „Марица 3“ в Димитровград. Година по-късно, според тях, хроничните нарушители остават без последствия. Институциите не успяват да прекратят порочния кръг на замърсяването. Централата в Димитровград не е единственият такъв случай, коментира пред „БНР“ Десислава Митова от „Грийнпийс“, която е участвала в акцията.
Митова припомни за разследване от европрокуратурата, свързано с манипулиране на данни, с цел да се избегнат разходи за въглеродни квоти, както и за разследване от Антикорупционния фонд. Според нея, българските институции не са предприели действия по тези случаи. Тя призовава за по-голяма гражданска активност и сезиране на регионалните инспекции по околната среда.
Митова подчерта, че щетите от отопление на въглища и дърва са много по-малки в сравнение с огромните инсталации в Маришкия басейн. Според нея, най-уязвимите членове на обществото заслужават по-сериозна подкрепа. Има много мерки, които могат да се приложат, като дългосрочна помощ за енергийно бедни домакинства.
Тя отбеляза, че фотоволтаиците на покривите представляват огромен неизползван потенциал. Възобновяемата енергия в момента е концентрирана в големи инсталации, управлявани от малък брой големи играчи. Според Митова, системите за децентрализирано производство биха позволили участието на гражданите в енергийната система, и изрази надежда това да се случи чрез законодателни промени.
[…] […]
[…] […]
[…] […]
[…] […]
Какво казва гриинпиис за е-отпадъка, когато слънчевите панели с живот до 20г станат негодни и отидат на сметищата ?