Китай провежда учения с бойна стрелба на най-близкия до Тайван остров

Това се случва седмица, след като започна широкомащабно учение, обграждащо острова

0
20
Тайвански проток
Кораб в Тайванския проток в Южнокитайско море. Снимка: Пиксабей

Китай проведе учения с бойна стрелба от територията си, разположена най-близо до Тайван, седмица след като започна широкомащабно учение, обграждащо острова, съобщава „BBC“.

Китайските военни учения край тайванското крайбрежие се засилиха през последните години, тъй като претенциите на Китай към самоуправляващия се остров нараснаха. Късно в понеделник Пекин обяви, че районът около Ниушан – остров на 105 км от Тайван – ще бъде затворен за учения за четири часа от 09:00 ч. местно време (01:00 ч. по Гринуич) във вторник.

Премиерът на Тайван Чо Джун-тай заяви във вторник, че Китай не бива да провежда такива учения предвид заплахата, която те представляват за регионалната стабилност. Ето какво коментира той пред репортери:

„Без значение колко голям е мащабът на ученията, те не трябва да са чести и в близост до Тайван. Това само ще предизвика ненужно напрежение.“

Въпреки че Тайпе нарече ученията рутинни, анализаторите смятат, че Китай вероятно изпраща послание предвид близостта им до Тайван. Ученията са и част от по-широка кампания, в рамките на която китайски кораби и самолети редовно навлизат в тайванска територия и въздушно пространство – тактика за водене на война в сивата зона, целяща да нормализира навлизанията и да отслаби Тайван за продължителен период от време.

Със засилването на китайските учения се засилват и маневрите на съюзниците на Тайван, най-вече на Съединените щати. В продължение на десетилетия Тихоокеанският флот на САЩ беше единственият чуждестранен флот, който редовно преминаваше през Тайванския проток, разделящ двете страни, за да отстоява свободата си на корабоплаване. Но напоследък към тези патрули се присъединяват и други съюзници на САЩ, включително Канада, Германия, Австралия и Япония, като част от така наречените „операции с висока видимост“. Последната от тях беше през уикенда, когато САЩ и Канада преминаха с военните си кораби през водите.

Анализаторите твърдят, че това е засилен сигнал от страна на Китай и САЩ. Докато Пекин изтъква претенциите си към Тайван, Вашингтон ясно заявява подкрепата си за острова.

Американски служител обаче заяви пред медията, че Вашингтон се стреми да намали напрежението с Пекин, като се има предвид, че в момента САЩ са съсредоточени върху конфликтите в Близкия изток и Европа. Дългосрочната заплаха за САЩ обаче все още идва от Китай, каза служителят.

Миналия понеделник Пекин изпрати рекорден брой от 153 военни самолета, както и военни кораби и плавателни съдове за брегова охрана, за да обкръжи Тайван по време на учение, целящо да симулира нападение по суша, море и въздух. Това се случи след речта на тайванския президент Уилям Лай по случай Националния празник на Тайван на 10 октомври, в която той обеща „да се противопостави на анексирането или посегателството върху суверенитета на Тайван“.

Китай и Тайван „не са подчинени един на друг“, каза той и добави, че Китай „няма право да представлява Тайван“.

Китай многократно се е заричал да превземе Тайван със сила, ако се наложи. Той отдавна разглежда Лай като „смутител на реда“, който се застъпва за независимостта на Тайван.

Христо Мутафчиев за Николай Волев: Можеше да открива фалша в зародиш

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments